Budowa dachu, a zastosowane wkręty konstrukcyjne

 

Podczas budowy dachu trzeba użyć znacznej ilości wszelkiego rodzaju wkrętów. Przy budowie szkieletu wykorzystuje się dwa trzy typy wkrętów konstrukcyjnych. To o nich opowiem, ponieważ często zapominamy, że to dzięki wkrętom konstrukcja trzyma się stabilnie i jest niezachwiana. Wkręty podzielone są ze względu na ich wielkość oraz zastosowanie, a także elementy, które łączą. Każdy cieśla lub stolarz musi mieć te informacje, aby móc fachowo pracować.

Jakie wkręty do drewna podczas budowy dachu?

wkręty konstrukcyjne do drewnaKonstrukcję dachu zaczyna się od ustawienia legarów w miejscach, gdzie dach będzie stykał się ze ścianą. Do połączenia ich służą wkręty konstrukcyjne do drewna o długości co najmniej piętnastu centymetrów. Są to wkręty krzyżakowe. Często okręca się je kawałkiem tkaniny przy wkręcaniu ma to bardzo praktyczny cel, ponieważ tkanina spęcznieję w przypadku kontaktu z wilgocią. Do belek dachowych stosuje się mocny impregnator, dlatego tkanina jest tylko dodatkowym zabezpieczeniem. Główne elementy konstrukcji, czyli skosy łączy się sześciocentymetrowymi wkrętami konstrukcyjnymi prawoskrętnymi. Są to łączenia sklepienia dachu oraz główna poprzeczka dachowa. Chodzi o miejsce stykania się dwóch płaszczyzn dachowych. Do tworzenia żeber oraz łat dachowych wykorzystuje się już mniejsze wkręty. Potrzeba ich jednak najwięcej. Są to czarne wkręty prawoskrętne o długości czterech centymetrów. Ich główka ma nacięcia w kształcie krzyżyka, aby ułatwić ich montaż. Są to wkręty bardzo ostre, aby zabezpieczyć relatywnie cienkie łaty dachowe przed pęknięciem w chwili wwiercania oraz podczas nacisku, jaki wywiera na nie blacha dachowa. Te wkręty służą tylko i wyłącznie do drewna. Jest jeszcze jeden typ wkrętów, jednak nie są one tylko do jednego rodzaju materiału. Chodzi o wkręty uniwersalne, łączące blachę z drewnem. Ich kolor jest taki sam, jak barwa blachy, ponieważ wkręty widoczne są na zewnątrz. Dzięki wykorzystaniu farby wtapiają się one zupełnie w tło, jakim jest blachodachówka.

Stosowanie tych środków, jako spoiwo do materiałów budowlanych jest niesamowicie ważne. Konstrukcja dachowa musi być stabilna i nie przemieszczać się na budynku. Wybranie dobrych wkrętów świadczy nie tylko o profesjonalizmie osoby prowadzącej budowę dachu, lecz o przyszłym bezpieczeństwie osób znajdujących się w budynku. Wiatr w Polsce może osiągnąć dużą prędkość. Nie możemy pozwolić sobie na to, aby blacha została podważone przez niego, ponieważ będzie to oznaczać wydatek. Raz zrobiony dach powinien wystarczyć na wiele lat.