Czym nawozić glebę?

Jednych z częściej występujących przyczyn mało wydajnych upraw są mikroorganizmy, które atakują rośliny we wczesnej fazie ich wzrostu. Mowa tu między innymi o różnego typu pierwotniakach czy też grzybach, które mogą uszkodzić nasze uprawy. Aby temu zapobiec, wystarczy odkwasić glebę, by takie mikroorganizmy nie miały warunków do rozwoju.

Zastosowanie nawozu z tlenku wapnia

tanie wapno nawozowe tlenkoweObecna pogoda, z rzadkimi ale nawalnymi opadami nie jest korzystna dla upraw. W wyniku takich warunków atmosferycznych bardzo mocno pogarsza się jakość gleby, która ulega stopniowemu zakwaszeniu. To zaś powoduje, ze staje się ona świetnym miejscem, gdzie mogą rozwijać się szkodliwe pierwotniaki czy też grzyby. Aby temu zapobiec, należy zneutralizować glebę tak, aby szkodliwe mikroorganizmy nie miały korzystnych warunków dla rozwoju. Aby tego dokonać, warto zakupić tanie wapno nawozowe tlenkowe. Jest to rodzaj nawozu chemicznego, który, regularnie stosowany, może doprowadzić do wyniszczenia wszystkich szkodliwych mikroorganizmów żyjących w glebie. Dzieje się tak na skutek obniżenia kwasowości gleby, przez co przestaje być ona korzystnym terenem dla rozwoju grzybów czy też pierwotniaków. Oczywiście należy pamiętać, aby wapno tlenkowe stosować systematycznie – tylko wtedy istnieje dużą szansa, że utrzymamy pH gleby na niekorzystnym dla pierwotniaków i grzybów poziomie. Dużą zaletą wapna tlenkowego jest to, ze pierwsze rezultaty jego stosowania są widoczne bardzo szybko, czego nie można powiedzieć o nawozach chemicznych innego rodzaju, gdzie na pierwsze rezultaty ich użycia trzeba czekać bardzo często aż do następnego sezonu. Stosując zaś wapno nawozowe możemy szybko uzdatnić glebę tak, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty upraw jeszcze w tym samym roku. Wapno tlenkowe ma jednak także wiele innego rodzaju pozytywnych właściwości. Oprócz grzybów czy tez pierwotniaków, niszczy bowiem ono również wszystkie owady, które często pożywiają się uprawami. Kolejną zaletą takiego nawozu jest fakt, ze można go stosować na glebach pod uprawę różnego typu roślin, niezależnie czy są to rośliny strączkowe, zboża, czy też ziemniaki. Jest to bardzo duża zaleta, gdyż inne nawozy chemiczne można raczej stosować jedynie do jednego typu upraw.

Jeżeli mamy obawy, czy nasz typ gleby jest odpowiedni do uprawy konkretnych roślin, zawsze można taką glebę uzdatnić. W tym celu warto skorzystać z jednego z wielu typów nawozów, z czego najbardziej rekomenduje się używanie tych chemicznych. Takie nawozy zabijają szkodliwe pierwotniaki, owady oraz obniżają kwasowość gleby.