Efektywna terapia dla uzależnionych od alkoholu

Efektywna terapia dla uzależnionych od alkoholu

  • Post author:
  • Post category:Zdrowie

Bez wątpienia każdy człowiek chciałby unikać chorób i zazwyczaj stara się robić wszystko, aby długo cieszyć się zdrowiem. Są jednak takie choroby, do których doprowadzamy sami. Światowa Organizacja Zdrowia już wiele lat temu uznała, że alkoholizm to postępująca choroba, która nieleczona może prowadzić do śmierci pacjenta. Ta choroba jest dużo bardziej złożona od innych i może mieć podłoże zarówno psychologiczne, jak i socjalne, środowiskowe i genetyczne. Znacząco spowalnia funkcje układu nerwowego, wywołuje objawy zarówno psychiczne jak i fizyczne i wyniszcza organizm. Samodzielnie mało kto może z nią wygrać.

Co warto wiedzieć o terapii dla alkoholików?

fachowa terapia dla uzależnionych od alkoholuLudzie spożywają napoje alkoholowe od wieków. Zmienił się jednak sam model picia, a dostępność do alkoholu jest niemalże nieograniczona. Większość osób zaprzecza, że ma problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Uzależnienie jest diagnozowane najczęściej wtedy, gdy widoczne są już objawy fizyczne i psychiczne, rozpadowi ulegają relacje rodzinne i widoczna jest utrata kontroli nad codziennym życiem. Do podstawowych objawów alkoholizmu należy przed wszystkim silny przymus sięgnięcia po kolejną dawkę alkoholu, brak kontroli na spożywaną ilością, sięganie po alkohol zaraz po przebudzeniu, koncentrowanie się wyłącznie na piciu. Zaczynają pojawiać się również objawy abstynencyjne, takie jak nudności, drżenie rąk, problemy ze snem, nerwowość, zwiększona potliwość, lęki i omamy. Choroba alkoholowa powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu rodziny, prowadzi do kłopotów finansowych, rodzi przemoc. U alkoholików pojawiają się również bardzo często inne choroby, jak marskość wątroby, choroby serca, nerek i podwyższone ciśnienie. Jedyną szansę na wygranie walki z nałogiem daje fachowa terapia dla uzależnionych od alkoholu. Pierwszym krokiem w leczeniu alkoholizmu jest przyznanie się do tego, że ma się problem i poproszenie o pomoc. Kolejnym krokiem jest diagnoza stopnia zaawansowania choroby i przygotowanie do dalszego leczenia. Konieczny jest kilkudniowy detoks oczyszczający i wzmacniający organizm. Następnie odbywają się rozmowy z terapeutą i opracowanie dalszego planu działania.

Nie da się ukryć, że leczenie alkoholizmu to długotrwała terapia, która musi składać się z wielu elementów. Są to nie tylko indywidualne spotkania z psychologiem, ale także praca w grupie. Wiele osób uważa, że to właśnie grupa daje siłę do dalszej walki. Leczenie ma na celu nauczenie chorego życia bez alkoholu. Wpływa również na zmianę jego zachowań społecznych. W czasie terapii poznaje się różne sposoby pozwalające pokonać głód alkoholowy, niwelować stres i radzić sobie w codziennych sytuacjach. Pacjenci uczą się również asertywności.