Jak wygląda montowanie ogrodzeń panelowych

 

Pośród wszystkich rodzajów ogrodzeń to ogrodzenia panelowe cieszą się największym zainteresowaniem. Co jest takiego w tym rodzaju ogrodzeń, że tak wiele osób chce mieć je u siebie. Elementów, które przyczyniają się do ich popularności jest tak naprawdę wiele. Po pierwsze, te ogrodzenia są dość tanie, a po drugie ich montaż nie stwarza zbyt wielu problemów, nawet osobom, które nie posiadają umiejętności technicznych.

Sposoby montowania ogrodzeń panelowych

montaż ogrodzeń panelowychDlaczego mówimy, że montaż ogrodzenia panelowego jest łatwy? Ponieważ polega na wykonaniu kilku prostych czynności, których każdy może się nauczyć. Na samym początku najbardziej istotną rzeczą jest wykopanie dołków pod słupki. W zależności od wysokości ogrodzenia głębokość tych wykopów bywa różna. Trzeba ją dostosować tak, aby wystawała z ziemi tylko taka długość słupka, aby pokrywała się z wysokością panelu, plus mały zapas. Oczywiście na tym etapie trzeba także uwzględnić nierówności terenu, a najlepiej jest to zrobić rozciągając sznurek i dostosowując wysokość słupka właśnie do niego. Drugim istotnym elementem jest ustawienie odpowiedniego rozstawu samych słupków. Powinny być one w taki sposób ustawione, aby przestrzeń pomiędzy nimi mogła pomieścić panel i uchwyty montażowe. Można się pokusić na pewną tolerancję w tym zakresie, ponieważ występuje także odpowiednia regulacja na samych uchwytach w zakresie kilku centymetrów. Słupki powinno się ustawić pionowo za pomocą poziomicy i odpowiednio je zagruzować i zalać betonem, lub po prostu zalać betonem bez gruzowania. Po takim przygotowanych słupków nie zabieramy się od razu za montaż ogrodzeń panelowych, ponieważ beton jest jeszcze zbyt świeży i możemy przez pomyłkę nimi poruszyć. Panele montujemy na następny dzień używając do tego celu systemowych uchwytów. Najpierw montujemy jedną stronę uchwytu do słupka, wkładamy w niego panel i dokręcamy. Producenci zalecają użycie trzech uchwytów na słupek i powinniśmy się do tego dostosować. Żeby nam był łatwiej to najpierw zakładamy uchwyty górne, potem dolne a na końcu środkowe.

Podczas zakładania uchwytów cały czas naciągamy nieco siatkę, aby była ona naprężona. Dzięki temu panele trzymają się po wszystkim na ogrodzeniu stabilnie i są odporne na działanie silnego wiatru. Uchwyty montażowe występują w trzech wersjach. Są to uchwyty przelotowe dla słupków środkowych, uchwyty końcowe dla montażu na końcu ogrodzenia, a także uchwyty narożnikowe w miejscach zmiany kierunku prowadzenia płotu. Po wszystkim warto jeszcze raz na spojrzeć na swoje dzieło i dokonać ewentualnych poprawek.