Lampy doświetlające w hodowli roślin

 

W hodowli roślin na dużą skalę używa się doświetlania pomieszczeń uprawnych. Odbywa się ono za pomocą specjalistycznych systemów oświetlenia. Zapewniają one roślinom warunki odpowiednie do prawidłowego ukorzenienia, wzrostu, a następnie kwitnienia i owocowania. Przez wiele lat, osoby uprawiające rośliny jadalne w domu, musiały wykorzystywać systemy o wysokim poborze prądu, które mogłyby zapewnić podobny efekt. Były wymagające w użyciu i potrafiły zrujnować domowy budżet. Dzięki użyciu w nowoczesnych systemach technologii led może się to odbywać generując o wiele mniejsze koszta.

Rodzaje lamp uprawnych

lampy do uprawy roślinObecnie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z uprawą, polecane są gotowe systemy oświetlenia led. Zapewniają one roślinom światło o odpowiedniej temperaturze barwowej i mocy. Jednak poza ledami, dostępne są także dwa inne typy oświetlenia. Lampy do uprawy roślin mogą bowiem wykorzystywać technologię MH, czyli metalohalogenową, jak również HPS, czyli sodową. Są to lampy wyładowcze, oznacza to, że wykorzystują wyładowania elektryczne, do których zachodzi w mieszaninach par wewnątrz zbiorników. W pierwszym przypadku dochodzi do wyładowań w parach halogenków metali z gazami szlachetnymi, w drugim w parach sodu. W przypadku oświetlenia led zaopatrzyć się można w gotowe panele, natomiast stosując oświetlenie lampami wyładowczymi, trzeba uzbroić się w ich odpowiednią liczbę i odbłyśniki, które pozwolą na równomierne rozproszenie światła i ciepła. Lampy uprawne można zamontować na specjalnych stołach lub stelażach przeznaczonych do hodowli, lub w growboxach, które zapewniają utrzymanie stałej temperatury, a dzięki odbijającej powierzchni, rozpraszają światło. Stosowanie lamp powinno odbywać się przez cały rok w zacienionych wnętrzach lub sezonowo w okresie zimowym w celu doświetlenia uprawy, gdy słońce nie zapewnia odpowiednich ilości światła. Pamiętać też należy o odpowiednio długich czasach naświetlania, które wynosić powinny tyle, ile zwykle długi dzień. Zapewni to roślinom prawidłowy rozwój i późniejsze kwitnienie.

Specjalistyczne lampy stosowane są nie tylko przemysłowej uprawie roślin. Mogą one także posłużyć do domowej hodowli. Użycie oświetlenia o odpowiednich parametrach sprawi, że cieszyć się będzie można zbiorami przez cały rok, nie wychodząc z mieszkania. Dostępne na rynku rodzaje lamp doświetlających umożliwiają skonstruowanie wydajnego systemu, który przy zastosowaniu rozwiązań energooszczędnych nie będą musiały być bolesnym ciosem w domowy budżet.