Lekarze medycyny sportowej w Warszawie

W dzisiejszych czasach sport uprawiany jest w bardziej zorganizowany sposób niż na przestrzeni ostatnich kilkunastu lub nawet więcej lat. Nie tylko coraz więcej osób uprawia sport całkowicie amatorsko, na własną rękę organizując sobie plany treningowe lub ruszając się okazjonalnie, ale powstaje też coraz więcej klubów sportowych, w których zatrudniani są doświadczeni trenerzy, dbający nie tylko o rozwój zawodników, ale także o aspekty zdrowotne zwłaszcza wtedy, kiedy mówimy o klubach dziecięcych i młodzieżowych.

Rozwój medycyny sportowej

medycyna sportowa - warszawaRosnąca liczba klubów sportowych, w których swoje umiejętności szlifują młodzi zawodnicy jest bardzo pozytywnym zjawiskiem, które w dłuższej perspektywie może doprowadzić do poprawy poziomu polskich rozgrywek ligowych oraz wyników reprezentacji naszego kraju w różnych dyscyplinach sportowych. Wraz ze wzrostem liczby klubów rozwija się też związana z nią specjalizacja lekarska, czyli medycyna sportowa – Warszawa jest przykładem miasta, w którym liczba lekarzy tej specjalizacji rośnie najszybciej. Lekarze medycyny sportowej nie tylko wystawiają zawodnikom zaświadczenia o braku medycznych przeciwwskazań do uprawiania danej dyscypliny sportowej, co jest obowiązkowe przede wszystkim w przypadku zorganizowanych rozgrywek ligowych, ale pomagają klubom w optymalizowaniu planów treningowych w celu osiągnięcia założonych celów wydolnościowych i motorycznych przed sezonem. Tak jak w przypadku wszystkich specjalizacji lekarskich najważniejszą częścią ich pracy jest jednak leczenie urazów. Lekarzy sportowi mają często bardzo duże doświadczenie, które zdobywali wcześniej współpracując z różnymi klubami sportowymi, więc są w stanie szybciej i skuteczniej postawić diagnozę różnego rodzaju urazów sportowych charakterystycznych dla konkretnych dyscyplin sportowych oraz dobrać późniejszej metody rehabilitacyjne, które pozwolą na jak najszybszy powrót do pełnej sprawności zawodnika, co jest kluczowe zarówno dla klubu, jak i samych graczy, którzy jak każdy sportowiec chcą jak najszybciej wrócić na boisko.

W Warszawie wiele klubów sportowych, nawet tych specjalizujących się w szkoleniu młodzieży na stałe współpracuje z profesjonalnymi lekarzami medycyny sportowej w zakresie optymalizacji planów treningowych. Oczywiście zawodnicy bardzo często korzystają też z ich usług w przypadku konieczności leczenia urazów doznanych podczas rywalizacji, a wzajemna znajomość pozwala na szybkie i precyzyjne dobranie metod leczenia i rehabilitacji, co jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych graczy.