Na czym polega uniwersalność profili aluminiowych

Na czym polega uniwersalność profili aluminiowych

 

Omawiane produkty są najczęściej stosowane w urządzeniach automatyki przemysłowej, takich jak zautomatyzowane zastosowania ruchowe na liniach technologicznych i w przemyśle w całym procesie produkcyjnym. Są one wystarczająco mocne, a jednocześnie wystarczająco lekkie, aby można je było łatwo obsługiwać przez człowieka i wbudować w różne konfiguracje wymagane przez strukturę automatyki.

Istnieją różne sposoby na wykorzystanie profili aluminiowych

profile aluminiowe kwadratowePoza tradycyjnymi zastosowaniami automatyzacji, strukturalne profile aluminiowe są nawet określane jako część działań na rzecz redukcji wagi. W tym sensie są one coraz częściej stosowane jako ramy w innych produktach konsumenckich, takich jak samochody i projekty budowlane. W miarę rozwoju bardziej zaawansowanych stopów aluminium i technik powlekania powierzchni, zastosowania rozszerzają się na te nowe obszary. Profile aluminiowe są uniwersalne i idealne do zastosowania w automatyce budowlanej, a aluminium jest doskonałym materiałem konstrukcyjnym, który doskonale nadaje się do stosowania w profilach wytłaczanych. Prawdopodobnie do każdego zastosowania w automatyce da się dopasować profil aluminiowy. Profile aluminiowe są produktami ubocznymi stosowanymi zwykle do celów konstrukcyjnych. Można wyróżnić trzy typy profili według ich zastosowania: konstrukcyjne, architektoniczne i przemysłowe. Profile konstrukcyjne charakteryzują się wysoką odpornością na zginanie i skręcanie pomimo niskiej masy netto. Służą do produkcji ram paneli słonecznych, konstrukcji platform roboczych itp. Profile architektoniczne służą do wykonywania ram do okien, drzwi i ścian osłonowych. W przemyśle profile aluminiowe kwadratowe stosuje się do wielu celów, w których jego sztywność lub jakość powierzchni nie jest zbyt ważna, ale połączenie obu z innymi cechami materiału, takimi jak przewodnictwo, zapewnia szeroką gamę zastosowań w przemyśle do tego celu produkt uboczny. Przykładami mogą być: systemy kanałów kablowych, radiatory, klimatyzacja, szafki i meble itp. Wytłaczanie jest najczęściej stosowanym procesem dla profili aluminiowych o jednolitych przekrojach.

Ta metoda pozwala wytwarzać produkty wysokiej jakości przy niskich kosztach. Daje ona możliwość wytwarzania smukłych pustych części o dobrych właściwościach mechanicznych. Aluminium, jak większość metali, wymaga obróbki cieplnej w celu uzyskania pożądanych właściwości mechanicznych. W przypadku aluminium, podobnie jak niklu lub tytanu, proces utwardzania polega na starzeniu. Z tego powodu ważne jest określenie obróbki cieplnej zgodnie z zastosowaniem.