Ewa Bąk Lis/ 1/ 2019 | 0
Omawiane produkty są najczęściej stosowane w urządzeniach automatyki przemysłowej, takich jak zautomatyzowane zastosowania ruchowe na liniach technologicznych i w przemyśle w całym procesie produkcyjnym. Są one wystarczająco mocne, a jednocześnie wystarczająco lekkie, aby można je było łatwo obsługiwać przez człowieka i wbudować w różne konfiguracje wymagane przez strukturę automatyki.
Istnieją różne sposoby na wykorzystanie profili aluminiowych
Poza tradycyjnymi zastosowaniami automatyzacji, strukturalne profile aluminiowe są nawet określane jako część działań na rzecz redukcji wagi. W tym sensie są one coraz częściej stosowane jako ramy w innych produktach konsumenckich, takich jak samochody i projekty budowlane. W miarę rozwoju bardziej zaawansowanych stopów aluminium i technik powlekania powierzchni, zastosowania rozszerzają się na te nowe obszary. Profile aluminiowe są uniwersalne i idealne do zastosowania w automatyce budowlanej, a aluminium jest doskonałym materiałem konstrukcyjnym, który doskonale nadaje się do stosowania w profilach wytłaczanych. Prawdopodobnie do każdego zastosowania w automatyce da się dopasować profil aluminiowy. Profile aluminiowe są produktami ubocznymi stosowanymi zwykle do celów konstrukcyjnych. Można wyróżnić trzy typy profili według ich zastosowania: konstrukcyjne, architektoniczne i przemysłowe. Profile konstrukcyjne charakteryzują się wysoką odpornością na zginanie i skręcanie pomimo niskiej masy netto. Służą do produkcji ram paneli słonecznych, konstrukcji platform roboczych itp. Profile architektoniczne służą do wykonywania ram do okien, drzwi i ścian osłonowych. W przemyśle profile aluminiowe kwadratowe stosuje się do wielu celów, w których jego sztywność lub jakość powierzchni nie jest zbyt ważna, ale połączenie obu z innymi cechami materiału, takimi jak przewodnictwo, zapewnia szeroką gamę zastosowań w przemyśle do tego celu produkt uboczny. Przykładami mogą być: systemy kanałów kablowych, radiatory, klimatyzacja, szafki i meble itp. Wytłaczanie jest najczęściej stosowanym procesem dla profili aluminiowych o jednolitych przekrojach.
Ta metoda pozwala wytwarzać produkty wysokiej jakości przy niskich kosztach. Daje ona możliwość wytwarzania smukłych pustych części o dobrych właściwościach mechanicznych. Aluminium, jak większość metali, wymaga obróbki cieplnej w celu uzyskania pożądanych właściwości mechanicznych. W przypadku aluminium, podobnie jak niklu lub tytanu, proces utwardzania polega na starzeniu. Z tego powodu ważne jest określenie obróbki cieplnej zgodnie z zastosowaniem.