Niecodzienna metoda montażu wrocławskiej blachodachówki

Coraz więcej miast stosuje blachodachówkę na zabytkowych budynkach. Dzięki temu materiał jest wytrzymały i nie traci swoich właściwości przez dziesiątki lat. Nie trzeba zatem ingerować w budynek, a to skutkuje jego lepszą kondycją. We Wrocławiu planuje się wykorzystanie blachodachówki do naprawy dachów w trzystu dwudziestu pięciu budynkach. Plan renowacji obejmuje nie tylko rynek, lecz także jego okolice. Montaż blachodachówki będzie jednak inny, niż dotychczas.

Zmiany w montażu blachodachówki we Wrocławiu

blachodachówka we WrocławiuBlachodachówka, którą często kładziemy na dachach zazwyczaj podtrzymywana jest za pomocą legarów, które ułożone są równolegle obok siebie. Czasami tworzą one skos dachowy, jednak kąt nachylenia nie jest większy, niż dwadzieścia stopni. Blachodachówka we Wrocławiu będzie montowana jednak inaczej. Większy nacisk postawi się na słupy pionowe, które utrzymają blachę na odpowiednim poziomie, niż na płaskie legary. Zastosowano w tym przypadku metodą podtrzymania punktowego, która nie jest aż tak rozpowszechniona w budownictwie. Dlaczego zdecydowano się na takie środki? Pierwszym powodem jest to, że kamienice we Wrocławiu mają mieszkalne poddasza, które jednak nie są wykorzystywane przez mieszkańców. Odległość od podłoża do blachy jest zbyt mała, dlatego powierzchnia nie nadaje się do zamieszkania. Do dyspozycji jest wystarczająca ilość miejsca na to, by móc zbudować taką konstrukcję. Drugim powodem jest fakt, że aby zachować dobry stan zabytkowego budynku należy jak najmniej w niego ingerować. Pionowe wsporniki pozwolą utrzymać przez długi czas dach dokładnie w takiej formie, jak go położono. Nawet na domach jednorodzinnych występuję delikatne przesunięcia materiału, co jest powodowane chociażby podmoknięciem budynku. Taka konstrukcja zamortyzuje dach. Celem architektów jest zakonserwowanie dachu na ponad sto lat. Wydaje się to niemożliwe na pierwszy rzut oka, jednak dobrze zastosowana wiedza pozwoli osiągnąć zamierzony cel. 

Z pewnością taka metoda nie jest kojarzona przez osoby, które nie pracują w branży budowlanej. Konserwacja budynków zabytkowych wymaga naprawdę dużego zaangażowania oraz wiedzy. Pomysł ten został już zatwierdzony przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Od przyszłej wiosny ruszą prace remontowe, które sprawią, że wrocławskie kamienice zyskają swój dawny blask. Całość prac będzie trwać do końca roku 2021. Inwestycja jest naprawdę duża, lecz znaleziono już dostawcę blachodachówki. Będzie to miejscowy zakład produkcyjny, dzięki czemu miasto zaoszczędzi na transporcie.