Nowoczesny grawer laserowy

 

Grawerowanie to metoda trwałego znakowania powierzchni w celach dekoracyjnych lub informacyjnych. Niegdyś ten zabieg wykonywano ręcznie, przy pomocy specjalnych narzędzi wykrawających pożądany wzór w tworzywie. Obecna technologia dostarcza mnóstwo nowych metod grawerowania, w tym te wykonywane laserem. Wykorzystuje się je do wykonywania motywów lub nadawania indywidualności wyrobom.

Na czym polega grawerowanie laserowe?

grawer laserowyPodczas grawerowania laserowego materiał jest silnie nagrzewany przez wiązkę laserową, że (zależnie od czasu ekspozycji) dochodzi do zmiany koloru i wytworzenia kontrastu lub wyparowania i spalenia materiału. Uzyskany grawer laserowy jest bardzo trwały i odporny na ścieranie. Grawerowanie laserowe jest metodą bezdotykową – cały proces cięcia odbywa się z wykorzystaniem wiązki lasera, emitowanej pod kątem prostym na obrabianą powierzchnię. Przedmiot nie musi być do niczego mocowany, gdyż nie ma ryzyka, że w trakcie ryzyka zostanie on przesunięty. Głowica laserowa jest umieszczona na szynach, po których porusza się, po których porusza się na dwóch osiach, po kolei wycinając kolejne detale rysunku. Za sterowanie ruchu głowicy i emisją promienia jest odpowiedzialny komputer. Operator jedynie wprowadza do systemu podstawowe parametry cięcia. Grawerowanie laserowe charakteryzuje się wysoką dokładnością. Maszyny grawerujące są sterowane komputerowo, dzięki czemu mogą, z wysoką precyzją, przenieść zaprojektowany w programie graficznym obraz na poddawane obróbce tworzywo. Grawerowane obrazy powstają z wielką dokładnością i w bardzo szybkim tempie (należy pamiętać, że czas potrzebny na wykonanie danego projektu jest uzależniony od jego wielkości). Maszyny służące do grawerowania mogą być z powodzeniem wykorzystywane do produkcji pojedynczych egzemplarzy, jak i całych serii. Czystość to ogromna przewaga nad innymi metodami grawerowania, np. grawerowanie mechaniczne. Poddana działaniu lasera powierzchnia pozostaje czysta, krawędzie rysunku są ostre i niepostrzępione. Grawerowanie laserowe jest metodą bezdotykową, dzięki czemu nie ma ryzyka uszkodzenia obrabianego materiału.

Wiele materiałów można poddać procesowi grawerowania laserowego. Stosuje się je wszechstronnie w znakowaniu wyrobów drewnianych (zabawki, ramy, wyroby rękodzielnicze), metalowych (breloki do kluczy, medale, tabliczki) oraz szklanych (wazony, butelki, kieliszki). Można też nim zdobić wyroby z tworzyw sztucznych, wyroby skórzane, artykuły papierowe oraz wyroby materiałowe (poduszki, torby, bieżniki).