Od czego zależy ilość ogniw do fotowoltaiki?

Od czego zależy ilość ogniw do fotowoltaiki?

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy jeszcze nie zdecydowali się na zamontowanie na dachu fotowoltaiki, na pewno chcieliby na ten temat wiedzieć więcej. Dzisiaj można taką wiedzę zdobyć z łatwością, bo na temat produkcji własnego prądu napisano już nawet książki. Na forach internetowych poświęconych energii odnawialnej można znaleźć najczęściej te same pytania dotyczące fotowoltaiki. Pytanie, które szczególnie często się powtarza dotyczy przede wszystkim tego, od czego zależy ilość ogniw konieczna do zamontowania na dachu domu.

Każde ogniwo ma swoją moc i wydajność

ogniwa fotowoltaiczneDla osób, które w tej branży działają od lat jest to pytanie z kategorii tych najłatwiejszych. Jednak osoby, które z fotowoltaiką nie mają wiele wspólnego i z niej nie korzystają nie mają prawa znać odpowiedzi na takie pytanie. Śpieszymy więc dokładnie wszystko wyjaśnić. Wszystkie ogniwa fotowoltaiczne produkowane na świecie mają swoją moc produkcyjną i wydajność. W Polsce najczęściej stosuje się ogniwa o mocy produkcyjnej trzystu watów. Oznacza to, że dziesięć takich ogniw zamontowanych na dachu domu jednorodzinnego wyprodukuje w ciągu roku prąd w ilości trzech kilowatów. To jest tylko teoria, bo w praktyce ogniwa mają jeszcze swoją wydajność. Przyjmuje się, że przy naszym klimacie ogniwa osiągają maksymalnie osiemdziesiąt procent zakładanej mocy produkcyjnej. Taka wydajność jest przyjęta na okres pierwszych dziesięciu lat od zamontowania instalacji. A zatem wspomniane dziesięć ogniw wyprodukuje w praktyce nie trzy kilowaty rocznie, ale osiemdziesiąt procent z trzech. I teraz każdy może sobie łatwo obliczyć jaką instalację trzeba by zamówić, żeby zrealizować roczne zapotrzebowanie na prąd w swoim domu. Jeśli zużywamy pięć kilowatów prądu rocznie to na zaspokojenie takich energetycznych potrzeb konieczne będzie zamontowanie dwudziestu jeden ogniw fotowoltaicznych. Przy projektowaniu instalacji trzeba jeszcze uwzględnić powierzchnię dachu, na jakiej można panele słoneczne rozmieścić. Dwadzieścia ogniw to już całkiem spora powierzchnia niezbędna do takiej instalacji.

Teraz już każdy będzie wiedział w jaki sposób obliczyć sobie szacunkową liczbę ogniw do swojej instalacji. Oczywiście konkretnym projektowaniem i obliczeniami zajmują się firmy, które takie instalacje sprzedają i montują. Roczne zapotrzebowanie na prąd określa się na podstawie średniego zużycia za ostatnie trzy miesiące. Konkretne liczby widać przecież na rachunkach z elektrowni. W fotowoltaice chodzi właśnie o to, żeby takich rachunków za prąd nie musieć już płacić.