Łukasz Paź/ 19/ 2018 | 0

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później chcąc sprostać rosnącym wymaganiom rynku oraz klientów musi rozważyć inwestycję w zaplecze technologiczne swojej firmy. W zależności od charakterystyki prowadzonej działalności gospodarczej może to być w każdym przypadku co innego. Jeśli chodzi o firmy informatyczne inwestycja w zaplecze technologiczne stanowi przeważnie zakup nowego sprzętu lub oprogramowania. Inaczej przedstawia się kwestia w przypadku zakładów produkcyjnych.

Automatycy są odpowiedzialni za utrzymanie ruchu

rozdzielnice i automatykaW ich przypadku inwestycja w zaplecze technologiczne oznacza modernizację linii oraz zakup nowych maszyn przemysłowych. Są to dwa główne czynniki, które przyczyniają się do wzrostu rentowności przedsięwzięcia, a także optymalizacji kosztów jej działalności. Pod pojęciem modernizacji linii z reguły kryją się rozdzielnice i automatyka, które stanowią dwa główne składniki bazowe. Dzięki rozdzielnicom możliwa jest poprawna konfiguracja obwodów maszyn oraz ich zabezpieczeń. Automatyka z kolei zapewnia poprawną konfigurację obwodów sterujących oraz wykonawczych. Do układów automatyki stosowanych w zakładach przemysłowych z całą pewnością zaliczyć można różnego rodzaju czujniki, sterowniki programowalne czy roboty przemysłowe. Wszystkie te elementy w znaczący sposób wpływają na poprawę wydajności oraz optymalizację kosztów. Jak widać zagadnienia te są szczególnie ważne w przypadku zakładów produkcyjnych. Właśnie dlatego w strukturze zatrudnienia pracowników w zakładach tych znajdują się osoby odpowiedzialne za wdrożenie takich rozwiązań. Oprócz tego kadra inżynieryjna jest odpowiedzialna za zapewnienie ciągłości procesu co wymaga zatrudnienia kilku automatyków. Osoby te pracują zmianowo i ich głównym zadaniem jest utrzymanie ruchu w zakładzie. W przypadku wystąpienia usterki czy awarii są one pierwszymi osobami, które muszą przywrócić ciągłość procesu. Ewentualne usterki są z reguły związane z przeciążeniem obwodów co skutkuje zadziałaniem zabezpieczeń w rozdzielnicach.

Bardzo często problem ten może być rozwiązany poprzez reset instalacji. Osoby zajmujące się na co dzień układami automatyki muszą posiadać odpowiednie uprawnienia, które są potrzebne w ich pracy. Automatycy bowiem często mają styczność z układami oraz maszynami, które pracują na niebezpiecznych dla zdrowia napięciach. W takim przypadku niezbędna jest specjalistyczna wiedza potwierdzona odpowiednimi zaświadczeniami oraz uprawnieniami. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko wystąpienia jakichkolwiek sytuacji nieprzewidzianych.