Skuteczne uzdatnianie wody w gospodarstwie domowym

Zaopatrzenie gospodarstwa domowego w wodę to nie tylko podłączenie odpowiedniej instalacji. Równie ważne jest konieczne uzdatnienie wody, które sprawi, iż woda płynąca z kranu będzie posiadała odpowiednie parametry. W przypadku czerpania wody z własnego ujęcia (ze studni), prawie na pewno konieczne będzie jej uzdatnienie. Nie oznacza to jednak, że podłączając się do wodociągów, woda będzie spełniała nasze oczekiwania. Niestety jakość dostarczanej przed wodociągi wody w większości polskich miast pozostawia wiele do życzenia.

Jak działa stacja uzdatniania wody w domu?

skuteczna domowa stacja uzdatniania wodyUzdatnianie wody w domu staje się coraz bardziej popularne z uwagi na jej niską jakość, dużą twardość, a przez to narażanie sprzętów gospodarstwa domowego na awarie i kosztowne naprawy. Odkładający się w pralce czy zmywarce kamień, powoduje sukcesywne niszczenie urządzenia, częste awarie i idące za tym naprawy i wymiany. Szczególnie niebezpieczny jest tzw. kamień kotłowy, który osadza się w wymienniku ciepła w piecu ogrzewającym wodę. W tym wypadku pomóc może regularny serwis pieca, jednak po kilku latach pracy grzałka nadaje się jedynie do wymiany. Zatem skuteczna domowa stacja uzdatniania wody powinna być dopasowana do naszych wymagań, a przede wszystkim do jakości czerpanej wody. Dlatego też pierwszym krokiem będzie oddanie próbek wody do analizy. Badanie to najprościej będzie zlecić miejscowej stacji sanepidu. W zależności od miejsca zamieszkania, zapłacimy w okolicach 300-500 zł. Znając już wyniki badania wody, w prosty sposób dobierzemy odpowiedni sprzęt. Skuteczna domowa stacja uzdatniania wody to przede wszystkim odpowiednio dobrane złoże filtracyjne. W stacji uzdatniania woda może ulegać odżelazianiu, odmanganianiu, zmiękczaniu oraz poprawie właściwości organoleptycznych. Istotna jest także wielkość złoża, która uzależniona jest od ilości zużywanej w gospodarstwie wody. Z uwagi na kilka czynników, stację uzdatniania wody najlepiej umieścić w kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli woda w naszym domu jest naprawdę złej jakości, konieczne będzie zastosowanie kilku różnych metod filtracji, co wiąże się z większym gabarytem samego urządzenia, dlatego najlepiej już na etapie planów zagospodarować odpowiednią ilość wolnej przestrzeni. Konieczny będzie także dostęp do odpływu kanalizacyjnego, gdzie usuwane będą popłuczyny z płukania złoża regeneracyjnego, oraz do źródła prądu. 

Obsługa stacji uzdatniania wody nie jest skomplikowana i nie wymaga dużego nakładu pracy. Całość działa automatycznie. Z naszej strony konieczna będzie cotygodniowa regularna kontrola ilości złoża regeneracyjnego (najczęściej soli) i uzupełnianie jego zapasów. Warto także regularnie kontrolować parametry wody przed i po filtracji, jej ciśnienie, oraz czyścić filtry mechaniczne z większych zanieczyszczeń.