Sposoby na zmniejszenie dolegliwości kolkowych u niewowląt

 

Pojawienie się na świecie maluszka często przewraca dotychczasowe życie jego rodziców do góry nogami. Starają się oni właściwie dbać o swoją pociechę, całe ich działania mają na celu szybkie i skuteczne zaspokojenie jego potrzeb, a także zapewnienie mu bezpieczeństwa. Zapewniają mu odpowiednią porcję miłości i czułości. Każdy rodzic chce, by jego dziecko prawidłowo się rozwijało i było szczęśliwym bobasem, jednak czasem zdarzają się sytuacje, kiedy są oni wyraźnie zaniepokojeni stanem zdrowia swojego malucha.

Duża skuteczność naturalnych metod łagodzących kolkę niemowlęcą

co jest najlepsze na kolkę dla niemowlakaCzęstym problemem wielu niemowląt jest kolka, która może wynikać z niedojrzałości układu pokarmowego, ból brzuszka, nadmierna ilość gazów mogą powodować płacz, który ciężko jest ukoić. Wielu rodziców martwi się o swojego malucha, stara się znaleźć sposób na to, by skutecznie pomoc w przypadku tego schorzenia. Kolki zazwyczaj pojawiają się już u kilku tygodniowych dzieci, zazwyczaj dolegliwości nasilają się wieczorem, trwają przez dłuższą chwilę, znacznie zaburzają funkcjonowanie rodziny. Objawami kolki są między nimi płacz, prężenie się, wierzganie nóżkami oraz twardy brzuszek. Ciężko wówczas uspokoić niemowlę, nie pomaga przytulanie, noszenie oraz przystawienie do piersi. W  przypadku mam, które karmią naturalnie, konieczne jest wyeliminowane z diety potraw, które mogą powodować dolegliwości. Pomocny bywa także masaż brzuszka, który powinien być wykonywany zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Rodzice często są zaniepokojeni częstym płaczem swojego malucha i zastanawiają się, co jest najlepsze na kolkę dla niemowlaka. Poza domowymi metodami mają do dyspozycji także preparaty apteczne na tę dolegliwość. Gromadzące się gazy, prężenie nóżek oraz twardość brzuszka sprawiają, że rodzice często wpadają w panikę. Ważne jest jednak, by zachować spokój i starać się ukoić płacz malucha. Konieczne są duże pokłady cierpliwości, a także zmiana sposobu żywienia. W przypadku karmienia piersią warto zadbać, by maluch nie pił łapczywie, a także sprawdzić, czy jego technika ssania jest odpowiednia. Z kolei w przypadku maluchów karmionych butelką pomocne bywają produkty antykolkowe, które zmniejszają ryzyko połykania powietrza.

Po każdym jedzeniu maluch powinien się odbić, konieczne jest położenie go na swoim ramieniu i odczekanie kilku minut. Pomocne bywa także noszenie w chuście, często łagodzi to dolegliwości kolkowe, a także wspomaga odbijanie. Masaż brzuszka działa rozkurczowo na jelita oraz uspokajająco. Pomocne bywają także ciepłe okłady oraz kąpiele, które rozluźniają mięśnie, często łagodząc bóle brzucha. Niektórzy rodzice sięgają także po herbatę koperkową, która okazuje się często skuteczna w przypadku dolegliwości kolkowych. W sytuacji, kiedy tego tylko metody okazują się nieskuteczne, warto sięgnąć po krople, które znaleźć można w aptece, jednak ich podawanie warto skonsultować z lekarzem.