Sprawdzone krótkofalówki strażackie

 

W trakcie zadań w najgorszych warunkach, takich jak akcje ratunkowe w strefie otwartego pożaru, czy podczas usuwania skutków takowego, często okazywało się iż najdroższy i najbardziej skomplikowany sprzęt wcale nie bywa najlepszy. Zwłaszcza wyposażenie do komunikacji zawodziło, gdy było najbardziej potrzebne, głównie z powodu dość delikatnej budowy i podatności na ekstremalne temperatury, w jakich przychodziło nam często pracować.

Wytrzymały radiotelefon do pracy w ekstremalnych warunkach

strażackie radiotelefonySkomplikowany sprzęt, mimo iż bardzo dobry, nie był przystosowany do pracy w tak niebezpiecznym terenie jak strefa pożarowa, dlatego często zdarzało się iż podczas pracy preferowaliśmy starszego typu radiotelefony, które nie były tak zaawansowane jak nowe urządzenia, więc posiadały o wiele mniej podzespołów które mogły ulec uszkodzeniom. Dedykowane strażackie radiotelefony, które od niedawna trafiły do inwentarza jednostki były właśnie sprzętem bardzo prostym w obsłudze, nawet przez osoby które nie miały żadnego doświadczenia w korzystaniu z takich urządzeń, wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia do tego stopnia, iż czasem były nazywane niezniszczalnymi. Przede wszystkim, obudowy owych radiotelefonów nie były wykonane z materiałów podatnych na uszkodzenia przez wystawienie na działanie wysokich temperatur czy otwartych płomieni. Materiały te były głównie niepalnymi tworzywami sztucznymi, aczkolwiek w niektórych modelach stosowano również stopy metali, równie odporne na temperatury, a jednocześnie zdecydowanie bardziej wytrzymałe od tworzyw sztucznych, znosząc bardzo dobrze również uszkodzenia mechaniczne, spowodowane upadkiem czy uderzeniem. Prostota obsługi przydawała się podczas korzystania z nich podczas prowadzenia działań w strefie zagrożenia, gdy zazwyczaj nie było zbyt wiele czasu na ustawianie krótkofalówek i poprawianie kanałów czy ustawień. Krótkofalówki strażackie, mimo swojej prostoty, posiadały jednak imponujący zasięg, około trzy razy większy niż największy zasięg urządzeń zaawansowanych.

Tak duże pole działania pozwalało na łatwą koordynację pracy w ekstremalnych warunkach i w strefie zagrożenia, jak również bardzo łatwą możliwość wezwania pomocy w razie konieczności. Jako że były to urządzenia nieskomplikowane, często były o wiele tańsze niż nowoczesne urządzenia komunikacyjne, więc radiotelefony strażackie były świetną alternatywą dla każdego nowoczesnego sprzętu radiowego, nieprzystosowanego do pracy w warunkach otwartego pożaru lub w trakcie trwania akcji ratunkowej.