Technologie wytwarzania folii PP

 

Folie to wszystkie powłoki z tworzyw sztucznych i oraz okrycia z materiałów nieżelaznych, których grubość nie przekracza dwóch milimetrów. W przypadku folii z tworzyw sztucznych najczęściej używanymi do jej produkcji surowcami są policholrek winylu (PCW), polietylen (PE), propylen (PP) oraz poliolefina. Wszystkie rodzaje folii są bardzo dobrym materiałem ochronnym przed wilgocią, czynnikami środowiska zewnętrznego oraz przed urazami mechanicznymi. Na poczet ich zalet należy zapisać niską cenę oraz powszechną dostępność surowca oraz możliwość całkowitego recyklingu.

Rodzaje i zastosowania folii polipropylenowych

woreczki ppWśród folii z tworzyw sztucznych wyróżniamy tyle jej rodzajów ile technologii wytwarzania stosuje się do jej produkcji. Od sposobu wytwarzania zależą właściwości fizyczne folii pomimo iż wytwarzana jest z tego samego surowca. Najprostszym podziałem folii polipropylenowych jest wyróżnienie powłok miękkich i twardych. Twarde folie z polipropylenu produkowane są w procesie ekstruzji lub kalendrowania. Ich podstawowe zalety to bardzo nowoczesny wygląd i bardzo duża wytrzymałość. Odporne na rozciąganie i rozrywanie twarde folie poliprenowe to świetny materiał opakowaniowy na tekstylia, kołdry, kosmetyki, galanterię oraz wiele innych artykułów. Służą także do wyrobu okładek oraz etui. Ten rodzaj folii można z powodzeniem łączyć z innymi elementami tworzącymi uchwyty, zamki czy zawieszki. Folie można zabarwić na dowolny kolor w celu stworzenia atrakcyjniejszych opakowań. Oprócz wytrzymałości na urazy mechaniczne folie poliprenowe mają wyjątkowo duży parametr odporności na przepuszczanie wilgoci oraz innych czynników zewnętrznych co czyni z nich pożądany materiał opakowaniowy. Z cienkich folii poliprenowych wytwarza się pół rekawy i rękawy do masowego procesu pakowania mechanicznego za pomocą urządzeń półautomatycznych i automatycznych. Polipropylen to również surowiec do produkcji bardzo chętnie i powszechnie stosowanych, różnorodnych worków foliowych. Oferowane przez producentów woreczki PP występują w wielu wielkościach i parametrach wytrzymałościowych. Dla zwiększenia funkcjonalności woreczków producenci zaopatrują je w różnego rodzaju zamknięcia.

Do pakowania ozdobnego stosuje się najczęściej woreczki wykonane z bardzo efektownego rodzaju folii polipropylenowej zwanej potocznie celofanem lub elegancką folią. Jest ona otrzymywane w procesie technologicznym opartym na dwustronnym orientowaniu masy tworzywa. Otrzymuje się w ten sposób szeleszczącą, bardzo przezroczystą folię o bardzo nowoczesnym wyglądzie. Jest ona nierozciągalna i bardzo mocna. Dzięki atestom dopuszczającym do kontaktu z żywnością jest wykorzystywana do pakowania efektownych wyrobów cukierniczych. Zastosowania folii polipropylenowych są bardzo uniwersalne i wszechstronne.