Wiata do przetrzymywania drewna

 

Posiadamy na działce domek letniskowy, w którym teoretycznie można byłoby mieszkać również zimą, ponieważ posiada kominek i jak się w nim napali to w pomieszczeniach jest bardzo ciepło. Zazwyczaj mieszkamy tam w okresie od kwietnia do października, ponieważ jest to miejsce, gdzie jest cisza i spokój. Dookoła znajdują się tylko pola i lasy. Wiadomo jednak też, że noce w kwietniu i maju oraz wrześniu i październiku potrafią być już dość chłodne, więc na wieczór często palimy w kominku. 

Schron na drewno do kominka

wiata z drewnaJednak, żeby móc palić w kominku potrzebne jest również drewno, a żeby było drewno to trzeba mieć gdzie je przechowywać. Postanowiliśmy, że przyda nam się wiata z drewna. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki temu drewno będzie miało ochronę przed deszczem i śniegiem i nie będzie mokre. Nasza wiata z drewna z założenia ma być bardzo prostej konstrukcji. Mamy zamiar ją wybudować przy budynku gospodarczym, który również jest wykonany z drewna. Dzięki temu osłonić ją będziemy musieli tylko z dwóch stron. Na wiosnę musimy się tym zająć, ponieważ musimy zamówić suche drewno na opał i musimy mieć gdzie je umieścić. W sumie bez sensu jest kupować suche drewno i zostawić je na dworze, gdzie może zawilgotnieć. Kupiliśmy materiały potrzebne do wybudowania takiej wiaty z drewna. Niedaleko naszej działki znajduje się tartak, więc nie mamy problemu z drewnem. Panowie docięli nam deski na taką wysokość jaka nas interesuje. Dodatkowo doradzili nam, który rodzaj drewna najlepiej nada się do takiej czynności. Jako, że całą tylną ścianę wiaty będzie stanowić komórka, to pozostało nam tylko osłonić boki i zrobić konstrukcję zadaszenia. Wiata nie ma mieć dużych wymiarów, więc prace nad jej budową trwały zaledwie dwa dni. Oczywiście musieliśmy na to poświęcić cały weekend, ale myślę, że warto było, ponieważ zbudowaliśmy coś własnymi siłami i możemy się z tego cieszyć. Zresztą wiata bardzo ładnie komponuje się z komórką i z otoczeniem. Zostało nam jeszcze ją zaimpregnować, ale zrobimy to jak zrobi się cieplej.

Wiata stoi i cieszy oczy. Dostawa drewna przyjechała i wszystko nam się pięknie pomieściło. Teraz już możemy spokojnie sobie mieszkać w domku nawet w okresie kiedy noce są dość chłodne. Przy obecnych zimach to może nawet i dłużej tam zostaniemy. W końcu jak nie ma śniegu i mrozu to nie będzie problemu z dojazdem do pracy. To nam jednak sprawiało zawsze największy problem, ponieważ ciężko się przemieszczać osobówką po nieodśnieżonej polnej drodze, a na pług nie ma co tu liczyć.