Zagęszczarki do prac budowlanych

 

Zagęszczarki należą do popularnych maszyn budowlanych w ogrodnictwie i architekturze krajobrazu. Płyty wibracyjne to ręczne maszyny napędzane silnikiem spalinowym. Zwykłe płyty wibracyjne są przesuwane do przodu, ale są też takie, które można przesuwać do przodu i do tyłu, czyli odwracalne. Bardzo dokładnie zagęszczają glebę na małych obszarach. Płyty wibracyjne nadają się zatem szczególnie do użytku prywatnego. Zagęszczarka gruntu zagęszcza prawie wszystkie rodzaje podłoży takich jak asfalt, piasek, żwir lub bruk.

Jak działa zagęszczarka?

silnik spalinowy do zagęszczarkiW ogrodzie lub na tarasie płyty wibracyjne mogą zagęszczać powierzchnie kostki brukowej lub podczas budowania powierzchnie ścian oporowych. Są bardzo przydatne przy robotach ziemnych. Praca z maszyną nie wymaga dużego wysiłku, a jednocześnie oszczędza dużo czasu. Jeśli powierzchnia jest większa, lepiej wykorzystać do tych celów walce wibrujące.Zagęszczarki są również nazywane płytami wibracyjnymi i mogą zawierać do trzech wałów, w zależności od ich charakteru. Są one napędzane przez silnik spalinowy do zagęszczarki, a w wibrującej płycie wytwarzane są siły odśrodkowe, co wywołuje efekt ściskania. Podczas procesu wibrująca płyta łatwo odrywa się od podłogi o kilka milimetrów, dzięki czemu przesuwa się do przodu. Energia docierająca do płyty prowadzi do krótkotrwałego nacisku i ściska materiał pod maszyną. Małe urządzenia mają siłę odśrodkową do 20 kN. Duże płyty mają dużo więcej, bo do 130 kN. Jest to tak zwane ciśnienie sprężania, które jest podawane w kN (Kilonewton). Ta wartość wskazuje nacisk wywierany na zagęszczaną powierzchnię gleby. Im większa wartość kN, tym głębiej glebę można zagęścić. Pamiętać trzeba, aby podczas używania zagęszczarki gruntu zawsze używać słuchawek do ochrony słuchu, ponieważ głośność pracy maszyny może uszkodzić słuch. Zagęszczarka najczęściej zawiera silnik spalinowy napędzany benzyną lub olejem napędowym. Niektóre modele są również dostępne z obrotowymi silnikami tłokowymi, hydraulicznymi lub elektrycznymi.

Te ostatnie podbijają rynek, zagęszczarki akumulatorowe a tym samym bezprzewodowe i bez emisyjne. Żywotność baterii wystarcza na cały dzień roboczy. Mówi się, że e-zagęszczarka pozwala zaoszczędzić około 70 procent kosztów energii w porównaniu do płyty benzynowej o tej samej klasie wagowej. Zagęszczarka elektroniczna nie jest w żaden sposób gorsza od swoich kolegów z silnikiem spalinowym w obszarach zastosowania i wydajności. Ładowanie akumulatora za pomocą szybkiej ładowarki zajmuje około 80 minut i starcza na cały dzień roboczy.