Panel sterowania podnośnika koszowego znajduje się w klatce roboczej podestu. Z tego miejsca można kontrolować wszystkie ruchy podnośnika. Kosze robocze mają nośność 100-1000 kg w zależności od modelu podnośnika. Rozróżnia się kosze robocze z tworzywa sztucznego i aluminium. Do pracy pod napięciem w liniach elektrycznych pod napięciem zalecana jest podwójna izolacja pod napięciem 1000 V, ale zazwyczaj jest to część standardowego wyposażenia.
Elementy bezpieczeństwa podnośników koszowych
Na placach budowy stosuje się zazwyczaj samobieżne podnośniki koszowe teleskopowe i przegubowe z napędem diesla, które osiągają wysokość roboczą od 12 do 44 m. Podczas korzystania z podnośników w pobliżu napowietrznych linii energetycznych, użytkownicy mogą zostać porażeni prądem, jeśli winda zetknie się z przewodami pod napięciem. W celu zmniejszenia tego zagrożenia można zastosować materiały nieprzewodzące, takie jak włókno szklane. W pobliżu zagrożeń elektrycznych mogą być wyznaczone strefy zakazu ruchu. Podnośniki są często wyposażone w różne czujniki nachylenia. Najczęściej aktywowanym czujnikiem jest czujnik nadwagi, który nie pozwoli na podniesienie platformy w przypadku przekroczenia maksymalnej masy operacyjnej. Czujniki w maszynie wykrywają, że ciężar na podnośniku jest niewyważony do takiego stopnia, że istnieje ryzyko jego przewrócenia się w przypadku dalszego podnoszenia. Inny czujnik odmówi wysunięcia podestu, jeżeli maszyna znajduje się na znacznym nachyleniu. Niektóre modele podnośników dodatkowo wyposażone są w przeciwwagi, które wysuwają się, aby zrównoważyć ryzyko przewrócenia się maszyny związane z wysuwaniem takich przedmiotów jak wysięgniki czy mosty. Podobnie jak w przypadku większości niebezpiecznych urządzeń mechanicznych, wszystkie podnośniki (m.in. podnośniki koszowe – trójmiasto) są wyposażone w przycisk zatrzymania awaryjnego, który może zostać aktywowany przez użytkownika w przypadku awarii lub zagrożenia. Najlepsza praktyka nakazuje zamontowanie przycisków zatrzymania awaryjnego na podeście i w podstawie jako minimum.
Inne elementy bezpieczeństwa obejmują automatyczną samokontrolę części roboczych podnośników, w tym woltomierz, który wykrywa, czy winda nie ma wystarczającej mocy do wykonania swoich zadań i uniemożliwia działanie w przypadku niewystarczającego napięcia zasilania. Niektóre podnośniki wyposażone są w ręczne dźwignie opuszczania u podstawy maszyny, umożliwiające operatorom opuszczenie platformy na ziemię w przypadku awarii zasilania lub sterowania, bądź w przypadku nieuprawnionego użycia maszyny.