Bogactwo strojów regionalnych

 

W historii Polski jest wiele pasjonujących elementów, o których warto wiedzieć, jednak nie każdy interesuje się stricte wydarzeniami. Często dotyczy to również innych elementów, które mogą być w dalszym ciągu powszechnie używane w ramach ważnych okazji. Dotyczy to głównie regionalnych ubrań, które są bardzo barwnymi kreacjami, a ich wygląd zależy przede wszystkim od miejsca, w którym powstały. Warto zapoznać się z tym atrybutem naszego kraju, gdyż może to być wiedza bardzo rozwijająca i intrygująca, a dodatkowo zostanie z nami na lata. 

Fascynujące stroje w całej Polsce

strój regionalnyNiezależnie od tego, w jakim stopniu interesuje nas historia wielu z nas zwraca szczególną uwagę na inne elementy w naszym kraju. Przede wszystkim ciekawy jest strój regionalny, który jak nazwa sugeruje dotyczy danego regionu w Polsce. W zależności od tego, w jakiej części Polski się znajdziemy spotkamy różne fasony w modzie damskiej i męskiej. Warto wymienić kilka strojów regionalnych. Jednym z nich jest strój z kaszub. W przypadku mężczyzny jest on dość prosty, ponieważ składa się z filcowany kapelusz ze wstążką, węps zakładany na białą koszulę, a także odświętne buksy szyte z zamszu, które należy włożyć w skorznie. Z kolei panie przywdziewają aksamitny czepiec zwany złotnicą, korale, a następnie gorset na białą koszulę. Kaszubka nosi do tego dwie spódnice, z czego jedna jest halką, a na to szertuch. Nieco bardziej stonowany strój kurpiowski nie jest nieciekawy. Panowie na głowie noszą kapelusz o nazwie grzybek, na koszulę nakładają czerwony lejbik, a następnie spodnie i buty. Kobiety z tego obszaru noszą na głowie czółko, na szyi korale, z kolei na koszulę nakłada się wystek. Piękną spódnicę zdobi zapaska, a nogi ładne pantofelki. Oczywiście, jest wiele więcej regionów, o których warto się dowiedzieć, ponieważ są równie fascynujące. Jak możemy dodatkowo zauważyć, damskie stroje często są bardziej kreatywne i zawierają więcej elementów. Warto też poznać inne regiony w naszym pięknym kraju, abyśmy wiedzieli, jaką mamy tradycję.

W Polsce w każdym regionie znajdziemy cudowne stroje tradycyjne, które będą różniły się poszczególnymi elementami. Mogą być one nieco bardziej stonowane, kolorowe, a nawet wystawne i widoczne z daleka. Warto zwrócić uwagę na ten element naszej historii, gdyż jest jednym z bardziej fascynujących elementów w naszym kraju. Zwróćmy też uwagę na różnice w bogactwie strojów damskich w przeciwieństwie do męskich. Panie zawsze prezentują się fenomenalnie i zjawiskowo w takich ubraniach.