Cięcie laserowe arkuszy blachy

 

Cięcie blachy może być wykonywane za pomocą różnych narzędzi, od najprostszych, takich jak nożyce, aż po laser. Na tej drugiej metodzie chciałbym się skupić pisząc ten artykuł, ponieważ sposób pracy operatorów maszyn laserowych jest interesujący. Jeśli zajmujesz się mechaniką również z chęcią dowiesz się, w jaki sposób tnie się blachę laserowo oraz przy jakiej temperaturze. Czy proces jest skomplikowany? Możesz być pewny, że operator musi mieć spore umiejętności i wiedzę techniczną.

Jak ciąć blachę laserem?

cięcie blachy laseremCięcie laserem dowolnego materiału wymaga fachowej wiedzy technicznej. Operatorzy maszyn przechodzą wielogodzinne szkolenia, które mają ich nauczyć zawodu. Cięcie blachy laserem wymaga znajomości obsługi komputera z obcojęzycznym oprogramowaniem. Najczęściej jest to język angielski lub niemiecki, ponieważ maszyny są sprowadzane. Arkusz blachy na początku projektuje się w edytorze graficznym. Operator otrzymuje rysunek techniczny oraz dokładne współrzędne, za pomocą których określa łuki i koła. Blacha jest smarowana olejem, który ma zabezpieczyć ją przed przegrzaniem oraz wygięciem. Tylko miejsca, gdzie laser zostanie dokładnie naprowadzony staną się gorące. Wiązka laserowa ma od dwóch do czterech tysięcy stopni Celsjusza, dlatego nie można do niej się zbliżać podczas pracy. Operator określa jaką średnicę powinna mieć, aby wykonywać precyzyjne cięcia. Każdy arkusz jest dokładnie przypinany do blatu, na którym się go kładzie. Nawet niewielkie przesunięcie się go mogłoby spowodować brak precyzji. Metoda cięcia blachy laserem pozwala na dokładność do mikrometrów. Zastanówmy się nad wytrzymałością samego blatu. Jest on stworzony ze specjalnej mieszanki żeliwa i kobaltu. Dodatkowo również go smaruje się olejem. Maszyna wyposażona jest w dozowniki oleju, ponieważ operator nie ma możliwości dosięgnięcia każdego miejsca. Blacha wsuwana jest przez centymetrową szczelinę. Jest to tak zaprojektowane, aby było bezpieczne dla osób pracujących przy obsłudze lasera.

Precyzja jaką osiąga się podczas cięcia laserem jest tak wysoka, że zamówienia realizowane są dla branży medycznej oraz elektronicznej. Wszystkie drogie zegarki mają części, które wycina laser, aby były dopasowane każdym calu. Dzięki temu ich mechanizm jest trwały. Zarobki operatora maszyny do cięcia laserowego wynoszą sześć tysięcy trzysta złotych brutto. Aby tyle zarabiać należy przejść długie szkolenie oraz zdać egzamin. Przydatne są także umiejętności wrodzone, takie jak wyobraźnia przestrzenna i zdolności manualne.