Ciekawe materiały dla szkół

 

W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o potrzebie gruntownej reformy polskiego systemu oświaty. Obecnie, uczniowie przygotowywani są do rozwiązywania testów i odpowiedzi na pytania zgodnie z kluczem, zaniedbuje się natomiast rozwijanie ich kreatywności i indywidualizmu. Nauczyciele zaś, zasypywani koniecznością załatwiania mnóstwa spraw z zakresu podnoszenia jakości kształcenia, ewaluacji i tym podobnych, często nie mają czasu na przygotowywanie lekcji.

Inspirujące pomoce dydaktyczne

interesujące pomoce dydaktyczne dla szkółUczniowie klas podstawowych i ponadpodstawowych spędzają w szkole bardzo dużą część swojego życia. To właśnie tam nawiązują znajomości, przyjaźnie i głębsze relacje, to tam zdobywają wiedzę, która będzie podstawą wyboru zawodu w przyszłości, realizują pasje i rozwijają zainteresowania. Często jednak narzekają na przeładowanie programu nauczania, zbyt dużą ilość zadań domowych do odrobienia, ciągły stres i brak czasu na życie pozaszkolne. Również nauczyciele dostrzegają słabości systemu nauczania, jak zbyt duża ilość teorii i  konieczność uczenia się na pamięć wielu faktów, które nie są aż tak istotne w życiu. Dlatego właśnie coraz większa liczba pedagogów chętnie wykorzystuje interesujące pomoce dydaktyczne dla szkół. Można je otrzymać ze specjalnym dofinansowaniem lub w ramach gratisu do zamówionych podręczników i książek nauczyciela. Charakter tych materiałów dostosowany jest do specyfiki konkretnego przedmiotu. Przykładowo, na lekcjach chemii zazwyczaj będziemy wykorzystywać szkło i sprzęt laboratoryjny, na biologii uczniowie pooglądają mikroorganizmy i tkanki za pomocą mikroskopu, a na języku polskim obejrzą adaptację filmową aktualnie omawianej lektury. Ponadto, przydatne są różnego rodzaju tablice z wypisanymi wzorami, datami, faktami, działaniami, które uczniowie muszą zapamiętać i umieć wyrecytować. Jeśli przystroimy ściany klas takimi materiałami, uczniowie będą czuli się dużo pewniej podczas lekcji i łatwiej będzie im się uczyć. Nauczyciele chętnie wykorzystują również filmiki dydaktyczne i inne materiały przygotowane przez wydawnictwa pedagogiczne. Uczniowie mogą się z nimi zapoznawać w ramach przyjemnej pracy domowej.

Nauka w szkole to obowiązek, ale i przygoda, mająca wytyczyć dalsze ścieżki w życiu i pomóc uczniom rozwinąć skrzydła. Często jednak zdarza się, że dzieci czują się przytłoczone zbyt dużą ilością materiału i zadań domowych. By ułatwić i uprzyjemnić im naukę, pedagodzy często wykorzystują różnego rodzaju pomoce naukowe, które ubarwiają codzienne zajęcia. Nauka przez zabawę to najlepsza forma edukacji, a dzięki takim materiałom lekcje stają się ciekawe i inspirujące.