Czym jest białko wegańskie?

 

Osoby nie spożywające produktów pochodzenia zwierzęcego stają przed trudnym wyborem. Czym można zastąpić tak popularne białko serwatkowe? Najczęściej wybieraną opcją jest białko wegańskie, które jest łatwo dostępne na rynku i polecane przez wielu miłośników zdrowego trybu życia. Czym charakteryzuje się takie białko i gdzie możemy je znaleźć?

Stosowanie białka wegańskiego

białko wegańskieZwolennicy diety wegańskiej i wegetariańskiej często cierpią z powodu niedoboru białka w swojej diecie. Ma to szczególnie ważne znaczenie dla osób uprawiających sport, ponieważ białko przyspiesza wzrost mięśni i wspomaga ich regenerację. Odżywki zawierające białko wegańskie okazują się więc doskonałym rozwiązaniem. Mimo, że białko pochodzenia zwierzęcego nie jest tak pełnowartościowe jak białko zwierzęce, to zawiera wiele witamin, minerałów, błonnika i innych składników potrzebnych naszemu organizmowi. Nie tylko osoby uprawiające sport mogą skorzystać z korzyści jakie niesie spożywanie białka zwierzęcego. Wspomaga ono nasz układ odpornościowy i buduje tkanki, wspomaga gojenie ran i reguluje gospodarkę hormonalną.Ponadto, spożywanie białka wegańskiego w postaci odżywek zmniejsza uczucie głodu i sprawia, że jesteśmy syci na dłużej. Warto dodać, że obecnie wiele odżywek zawierających białko wegańskie występuje w wielu wariantach smakowych, np. o klasycznych takich jak wanilia, czekolada, czy truskawka. Najczęściej są one też pozbawione nie tylko glutenu, ale i cholesterolu. Jakie produkty są źródłem białka wegańskiego? Przede wszystkim zboża, orzechy, produkty sojowe, oraz nasiona roślin strączkowych. Na rynku dostępne są odżywki białkowe na bazie soi, brązowego ryżu, komosy ryżowej, czy soi. Specjalista z zakresu dietetyki na pewno pomoże dobrać nam rodzaj odpowiadający naszym potrzebom, np. zapotrzebowaniu kalorycznemu. Tego typu odżywka dobrze sprawdzi się także przy diecie wegańskiej i wegetariańskiej, gdyż uzupełni braki w niej niedobory białka. Bez wątpienia to produkt, który przyniesie nam wiele korzyści – nie tylko w kwestii sportu, ale też ogólnego zdrowia. Nadaje się również dla osób cierpiących na nietolerancję pokarmową. Produkty tego rodzaju są też łatwo dostępne – w sklepach stacjonarnych i internetowych. Zakup odżywki zawierającej białko wegańskie nie jest obecnie wielkim problemem. Producenci proponują produkty o wielu składach i smakach, w różnych przedziałach cenowych.

Wprowadzenie białka wegańskiego do swojej diety, lub zastąpienie nim białka zwierzęcego to krok, który powinien zostać dogłębnie przemyślany. Warto jest taką decyzję skonsultować z dietetykiem, lub specjalistą z zakresu żywienia, który zaproponuje nam odpowiedni sposób stosowania tego składnika. Jego używanie nie jest niezbędne w diecie, ale na pewno może przynieść nam wiele korzyści. Zanim więc zainwestujemy w zakup tego produktu powinniśmy zastanowić się nad tym, czy jest on odpowiedni dla naszych potrzeb.