Do czego służą ławy kominiarskie?

 

Regularne kontrole instalacji grzewczej w domu są obowiązkiem każdego właściciela gospodarstwa. Ma on także za zadanie ułatwić kominiarzowi wykonanie takiego przeglądu. W tym celu najlepiej sprawdza się tak zwane ławy kominowe.

Zastosowanie ław kominiarskich

ława kominiarska - cenaZapewne każdy z nas zdaje sobie sprawę  z tego, że to właściciele gospodarstw domowych odpowiadają za stan instalacji grzewczej w domu. Powinien on korzystać w tym celu z usług kominiarza, a także ułatwić mu wykonywanie takich przeglądów. Do tego przyda się niewątpliwie ława kominiarska – cena takiej konstrukcji będzie zależna głównie od jej jakości wykonania. Ławy kominiarskie oprócz ułatwienia wykonywania przeglądów instalacji grzewczej a zwłaszcza kominów, maja szereg innych zastosowań, Przydatne mogą się one okazać, gdy będziemy chcieli zamontować na dachu domu antenę, czy też wykonać jakiś remont pokrycia dachowego. Aby jednak ławy kominiarskie dobrze spełniały swoje funkcję, kluczowe jest żeby dobrać je do rodzaju i nachylenia dachu a także zakupić takie, które są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Odpowiednio montując ławy tego typu można stworzyć swoisty system komunikacyjny na dachu danego domu, co może się okazać w pewnych sytuacjach bardzo przydatne, a przede wszystkim umożliwi poruszanie się po dachu bez dodatkowych zabezpieczeń. Ławy kominiarskie mogą się przydać szczególnie w czasie ewakuacji z budynku, gdy inne drogi wyjścia z niego zostaną odcięte, na przykład przez pożar czy powódź. Oczywiście, aby ławy kominiarskie mogły spełniać takie funkcję, musza być zamontowane tak, aby mogły znosić bardzo duże obciążenia. Najczęściej ławy kominowe produkuje się ze specjalnych krat, które wcześniej zostały poddane procesowi zgrzewania. Zazwyczaj do stworzenia ławy kominowej wykorzystywane są kraty ze stali odpornej na korozję, co jest bardzo ważne dla możliwości korzystania z takiej ławy kominiarskiej przez długi czas. Również montaż ław kominowych jest niezmiernie istotny, dlatego tez nie zaleca się wykonywania go na własną rękę. Warto w tym celu korzystać z usług profesjonalnych firm, które będą wiedziały, jak odpowiednio zamontować ławy kominiarskie, aby zapewniały odpowiednie poczucie bezpieczeństwa. Zazwyczaj takie ławy mocowane są nie do pokrycia dachowego, ale bezpośrednio do wsporników, dzięki czemu są w stanie znieść ogromne obciążenia.

Dach pełni nie tylko funkcję ochronną – może bowiem okazać się nieoceniony podczas ewakuacji z budynku. W tym celu jednak należy umożliwić swobodne poruszanie się po dachu bez użycia sprzętu. Do tego mogą się przydać tak zwane ławy kominowe.