Efektywność metody hipnozy w przypadku dzieci

 

Dzieci i młodzież coraz częściej cierpią na różne rodzaju zaburzenia psychiczne. Powodów tego stanu rzeczy może być co najmniej kilka. Przede wszytkim dzieci są poddawane coraz większej presji w szkole, w grupie rówieśniczej. Ponadto też nie zawsze mogą liczyć na zainteresowanie i pomoc dorosłych, którzy są zajęci własnymi sprawami. Młodzi ludzie coraz częściej potrzebują profesjonalnej pomocy psychologicznej i lekarskiej. 

Dzieci można efektywnie leczyć za pomocą hipnozy

efektywna hipnoza dzieciPsycholodzy są zdania, że coraz młodsze osoby wymagają profesjonalnej pomocy w leczeniu zaburzeń psychicznych. Dzieci również cierpią na depresję i lęki. Niepokojące objawy często są niewidoczne dla dorosłych gołym okiem, są skrywane pod maską buntu i innych trudnych zachować. Z kolei dzieci nadmiernie nieśmiałe, lękliwe wycofują się z różnych sytuacji społecznych, pozostając niewidocznymi dla otoczenia. Nieleczone zaburzenia psychiczne w młodym wieku mogą prowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji. W przypadku leczenia problemów psychicznych dzieci i młodzieży zazwyczaj wykorzystuje się metody behawioralne. Popularną metodą jest również terapia systemowa, która skupia się na funkcjonowaniu całej rodziny. Warto podkreślić, że również hipnoza zyskuje coraz większa popularność nie tylko w przypadku dorosłych, ale również dzieci. Jest to metoda w pełni bezpieczna, niepowodująca skutków ubocznych. Warto jednak podkreślić z całą mocą, że efektywna hipnoza dzieci i młodzieży powinna być prowadzona przez doświadczonego klinicystę, który posiada odpowiedni certyfikat. Seans terapeutyczny pozwala małemu pacjentowi na relaks. Spadek napięcia w znaczący sposób zmniejsza pobudzenie, pozwala uspokoić oddech, a co za tym idzie zmniejsza poziom lęku. Terapeuci zwracają uwagę na fakt, że w pewnych warunkach sami możemy wprowadzić się w stan autohipnozy. Wystarczy znaleźć sobie spokojne miejsce, gdzie nikt ani nic nie będzie nam przeszkadzać. Przez kilka minut trzeba skupić się na jednym nieruchomym punkcie.

Istnieje wiele skutecznych metod terapeutycznych w przypadku dzieci i młodzieży. Najczęściej stosowaną formą leczenia jest terapia poznawczo-behawioralna, choć nie mniejszą popularnością cieszy się również podejście psychodynamiczne oraz systemowe. W przypadku dzieci i młodzieży można również stosować hipnozę jako metodę pomocniczą. Warto podkreślić, że hipnoza jest w pełni bezpieczna. Powinna jednak być prowadzona przez certyfikowanego terapeutę. Za pomocą transu hipnotycznego można skutecznie usunąć napięcie i lęk.