Jak się pozbyć przeterminowanych lekarstw?

 

Miliony ludzi na całym świecie używają dzisiaj lekarstw i suplementów, które rzekomo są w stanie pomóc na wszystko. Abstrahując od dywagacji na temat skuteczności lekarstw nie da się nie zauważyć, że koncerny farmaceutyczne na naszym podejściu do życia zbijają fortunę. Czy naprawdę potrzebujemy dzisiaj zjadać kilogramy lekarstw w nadziei na zdrowsze życie? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Trzeba też zastanowić się nad kwestią pozbywania się lekarstw, którym upłynął termin przydatności do użycia.

Można skorzystać ze specjalnych pojemników

pojemniki na leki przeterminowaneBardzo ważne jest to, żeby pilnować daty ważności na lekarstwach. Jest to jeszcze ważniejsze od daty przydatności artykułów spożywczych. Terminy przydatności do użycia mają zarówno leki kupowane na receptę jak i suplementy diety kupowane w sklepach czy aptekach bez recepty. Reasumując – absolutnie nie wolno spożywać jakichkolwiek lekarstw, które są już przeterminowane. Należy je jak najszybciej zutylizować, a można to zrobić jedynie w odpowiedni sposób. W tym celu należy skorzystać z pojemników, które można znaleźć przy dobrych aptekach. Takie pojemniki na leki przeterminowane znajdziemy w każdym mieście, a ich dokładną lokalizację można znaleźć w internecie na stronach medycznych i farmaceutycznych. Takie pojemniki powinny być ulokowane w środku apteki. Nie mogą one się znajdować na zewnątrz – z przyczyn bezpieczeństwa oczywiście. Można więc wybierając się do apteki zabrać ze sobą leki do utylizacji. Winno się je mieć ze sobą w woreczku foliowym – wszystkie razem wrzucone do jednego woreczka. Woreczek należy dokładnie zawiązać i w takiej właśnie formie można wszystkie stare leki wyrzucić do specjalnego pojemnika. I zasadniczo nie można zrobić niczego innego ze starymi i przeterminowanymi lekami. Nie można ich ot tak po prostu wyrzucić do kosza na śmieci. Produkty medyczne wymagają specjalistycznej utylizacji, a lekarstwa po terminie można jeszcze dodatkowo poddawać medycznemu recyclingowi.

W większości aptek można zauważyć niewielkie białe pojemniki postawione gdzieś w rogu w kącie. Do tych pojemników można wrzucać leki, którym skończył się już termin przydatności. Pamiętajmy tylko, że takie lekarstwa trzeba przynieść zawinięte w woreczek foliowy. Za wrzucenie leków do pojemnika w aptece nic się nie płaci, więc może to zrobić każdy. W dobrym tonie jest oczywiście wrzucenie do pojemnika leków przy okazji kupowania nowych. Nie jest to jednak żaden warunek, bo każdy może skorzystać z pojemników w dowolnym momencie.