Jak wybrać zaproszenia chrzcielne?

Chrzest dziecka to zdecydowanie jedna z ważniejszych imprez w pierwszym roku jego życia; zarówno dla rodziców dzieciątka, jak i całej rodziny. Jest to bowiem wydarzenie społeczne, który łączy wszystkich bliskich, którzy wspólnie przyjmują dziecko do rodziny jako nowego członka, ale też do wspólnoty Kościoła, w którym jest chrzczone. Dla niewtajemniczonych w organizację takiej imprezy może się wydawać, że jest to niezbyt skomplikowane. Nic bardziej mylnego.

Współczesne zaproszenia chrzcielne

zaproszenie na chrzestW dzisiejszych czasach chrzty przybierają coraz poważniejsze formy – wiele rodzin decyduje się wynająć przestronną salę na kilkadziesiąt osób, niemalże jak na małe wesele. W skład takiej imprezy wchodzi mnóstwo atrakcji; uroczysty obiad po kościelnej ceremonii, gry i zabawy dla młodszych uczestników. Ponadto często wynajmowani są fotografowie i osoby, których zadaniem ma być stworzenie filmu z tego wydarzenia. Są jednak też takie uroczystości chrzcielne, które opierają się na skromnym przyjęciu dla najbliższej rodziny, organizowane we własnym domu. Niezależnie od tego, w jakiej skali i stylu rodzice zechcą urządzić chrzciny swojego dziecka, niezbędnych jest kilka elementów tej imprezy. Jednym z nich są zaproszenia. Opcji jest kilka – można zdecydować się na kupno gotowych szablonów, zgłosić się do grafika z prośbą o zaprojektowanie na własne życzenie lub zrobić je samodzielnie. Zaproszenie na chrzest powinno być jasne i przejrzyste, oraz zawierać tylko potrzebne informacje. To zapewni prosty przekaz i będzie prezentowało się estetycznie. Warto wybrać kolor przewodni, który będzie występował na zaproszeniach i dekoracjach w sali czy domu. Najczęstszymi wyborami rodziców są jasno niebieski dla chłopca oraz pudrowy różowy dla dziewczynek. Choć teraz równie chętnie wybierana jest po prostu biel – symbol czystości i świętości, w nawiązaniu do nadchodzącego wydarzenia chrztu dziecka. Na zaproszeniach warto dodać swój numer kontaktowy i poprosić gości, by potwierdzili swoje przybycie lub jego brak odpowiednio wcześnie przed planowaną datą chrzcin.

Proces powstawania zaproszeń graficy opisują jako dość prosty – projektem zajmuje się zazwyczaj jedno z rodziców, które ma już w głowie gotowy koncept tego, jak chciałby, by zaproszenie się prezentowało. Warto przed pójściem do projektanta zainspirować się zdjęciami z Internetu, ponieważ to kopalnia pięknych i estetycznych projektów, które można spersonalizować i przerobić odpowiednio pod swoje wymagania. Koszt stworzenia zaproszeń jest bardziej opłacalny, niż wykonywanie ich samodzielnie; dodatkowo oszczędza się czas na ich tworzenie.