Kariera bokserska okupiona ciężkim treningiem

 

Boks to bardzo kontrowersyjny sport, który jest przepełniony dużą brutalnością, ale pomimo tego cieszy się także dużą popularnością. Oczywiście większość osób woli oglądać walki bokserskie niż w nich uczestniczyć, jednak pewna grupa osób zajmuję się boksem zarówno hobbystycznie, jak i zawodowo. Żeby zostać bokserem nie wystarczą tylko odpowiednie warunki fizyczne, ale także trzeba przejść odpowiedni, intensywny trening, który zwiększa nasze umiejętności i pozwala bez kontuzji wyjść z walki bokserskiej.

Bokserska gruszka treningowa

bokserskie gruszki treningoweMówiąc o treningu trzeba przyznać, że ten bokserski nie należy do najłatwiejszych. Trenuje się na nim zarówno wytrzymałość, się fizyczną oraz technikę walki. Bez opanowania tych wszystkich elementów nie ma co wychodzić na ring, gdyż bardzo szybko można przez to zrobić sobie krzywdę. Oczywiście wszyscy bokserzy uprawiają ten sport na własną odpowiedzialność, ale zadaniem trenera jest odpowiednie przygotowanie, także pod względem bezpieczeństwa boksera do walki. Trenuje się zazwyczaj na sprzęcie rodem ze siłowni, biega się na długie dystanse, a także ćwiczy boks na gruszkach i workach treningowych. Po opanowaniu podstaw ćwiczy się ze sparing partnerem, prawdziwą, lecz kontrolowaną przez trenera potyczkę. Ważną rolę w treningu odgrywają zarówno bokserskie gruszki treningowe, oraz dużo cięższe od nich i gabarytowo znacznie większe worki bokserskie. Na nich ćwiczy się ciosy i koordynacje rąk. Zwłaszcza na gruszkach ta koordynacja jest niezwykle ważna. Gruszka jest dość twardym workiem umocowanym na podwyższeniu za pomocą twardej sprężyny. Każdy cios odbija gruszkę, która za sprawą naciągu sprężyny jednak szybko wraca z powrotem na swoje miejsce i trzeba wyprowadzić kolejny cios. Wszystko odbywa się niezwykle szybko, więc dodatkowo bokser ćwiczy także swoją szybkość. Jest to podstawowe ćwiczenie bokserskie, które musi być opanowane przez każdego pretendenta do tytułu mistrza tego sportu walki. Bokserzy lubią pracować na gruszkach, gdyż taki trening bardzo im odpowiada. Dobra gruszka w tym przypadku to połowa sukcesu. Nieodpowiednie dobranie zarówno sprężyny jak i twardości gruszki przyniesie raczej frustracje niż efekty.

Bokserzy ćwiczą całymi latami, aby wyjść na ring. Jeśli im się to uda to zaczynają dość ciężką ścieżkę kariery, która w nielicznych przypadkach kończy się dużym sukcesem, zarówno sportowym, jak i finansowym. Jest to również bardzo ryzykowny sport, gdyż również w wielu przypadkach kończy się trwałą kontuzją i koniecznością zaprzestania boksu. Bez względu na to jego popularność jest duża i wiele osób lubi go uprawiać.