Kurtyna dymowa i jej funkcja

 

Kiedy wybucha pożar, niejednokrotnie mamy bardzo niewiele czasu na to, aby się ewakuować z zajętego budynku. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko, dym i dwutlenek węgla dostaje się do naszych mieszkań i zanim pojawi się straż pożarna, obiekt cały stoi w ogniu. Aby uniknąć takich sytuacji i sprawić, żeby nawet podczas pożaru ludzie szybko dowiedzieli się o ogniu i mogli swobodnie się ewakuować, stosuje się wiele systemów służących do zapobiegania i ograniczenia skutków pożarów.

Ważna rola kurtyn dymowych

stałe kurtyny dymoweW czasie pożaru największe niebezpieczeństwo nie jest spowodowane działaniem ognia. Dużo większe zagrożenie stanowi dym oraz substancje w nim zawarte. Dwutlenek węgla nie bez powodu nazywany jest cichym zabójcom. Kiedy wybucha pożar, to właśnie opary pierwsze dostaną się do naszego mieszkania. Zanim zorientujemy się, co jest na rzeczy zwykle ogień jest już bardzo duży i mamy dosłownie chwilę na ewakuację. Dlatego w nowych obiektach dba się o to, aby zabezpieczyć mieszkańców i obiekt przed szybkim rozpowszechnianiem się pożaru. Jednym z rozwiązań są stałe kurtyny dymowe. Mają one na celu zapobieganie rozchodzenia się dymu po całym obiekcie oraz odprowadzenie go do specjalnych klap dymowych. W zależności od miejsca, w którym ich używamy możemy dobrać optymalne dla nas rozwiązanie. Producenci oferują szeroką gamę rozwiązań, które są idealnym przykładem tego, że bezpieczeństwo nie musi wcale być nudne i nieelegancko szpecić nasze wnętrze. Najczęściej funkcję stałej kurtyny dymowej pełni szczelna ściana, z drzwiami odpornymi na ogień i dym. Jeśli zależy nam na tym, aby kurtyna dymowa nie stanowiła grubej przegrody, możemy zdecydować się na inne rozwiązanie. Wiele firm oferuje kurtyny dymowe wykonane z włókna szklanego lub włókna szklanego pokrytego znaczącej grubości silikonem. Rozwiązanie te charakteryzują się tym, że ich montaż jest bardzo prosty. Do sufitu oraz podłogi mocujemy specjalne listwy, na których rozciągamy odpowiedniej wielkości materiałową płachtę. Aby tego typu konstrukcja nie była szpecąca dla wnętrza możemy nadać jej dowolny kolor.

Coraz bardziej popularne jest stosowanie kurtyn dymowych wykonanych ze szkła. Wielu użytkowników pomieszczeń szklane przegrody postrzega jako element dekoracyjny przestrzeni. Pełnią one jednak dużo bardziej istotną funkcję, jaką jest ochrona przed rozpowszechnianiem się dymu. Dużą zaletą dymowych kurtyn zamontowanych na stałe jest to, że nie wymagają one kontroli ze strony przedstawicieli Urzędu Dozoru Technicznego. Nie posiadają bowiem automatycznego mechanizmu, który trzeba okresowo sprawdzać i serwisować.