Lakierowanie w przemyśle metalowym

 

Bardzo często w przemyśle w celu lakierowani powierzchni wybierane jest lakierowanie proszkowe. I nic w tym dziwnego bowiem jest to metoda używana współcześnie za najlepszą jeśli mamy do czynienia z malowaniem powierzchni metalowych. Jest to sposób, który na stałe przyjął się przede wszystkim w motoryzacji ale i wszędzie tam gdzie metal należy zabezpieczyć przed korozją, agresywnym środowiskiem czy wysoką temperaturą.

Lakierowanie proszkowe w przemyśle

przemysłowe lakierowanieElementy malowane proszkowo na skale przemysłową poddawane są najpierw wstępnej obróbce. Dzięki temu będą one dobrze przygotowane do naniesienia farby. To z kolei przełoży się na skuteczność i precyzję wykonanej pracy. Dlatego profesjonalne proszkownie często wyposażone są w specjalistyczne nowoczesne urządzenia tzw. aplikatory. Dzięki nim można nakładać farbę nawet na elementy o skomplikowanej formie. Można w ten sposób malować felgi, ponieważ aluminium wykazuje dobrą przyczepność farby do jego powłoki. Ta metoda sprawdzi się także przy malowaniu bram, mebli metalowych czy grzejników, a także wyposażenia chlewni. Technika ta zapewni również anty korozyjność metalowym schodom zewnętrznym wykonanym na przykład ze stali węglowej. Ale chroni nie tylko przed korozja. Także przed uszkodzeniami mechanicznymi, czynnikami atmosferycznymi czy chemicznymi. Jest to także bardzo ekonomiczne metoda. Grubość powłoki powstałej w wyniku malowania proszkowego jest równa grubości trzech warstw farby rozpuszczalnikowej. Same efekty są również lepsze od metody tradycyjnej. Przemysłowe lakierowanie zapewnia nam gładkość powłoki bez zacieków, spękań. Jest także bezpieczniejsze niż tradycyjne rozpuszczalnikowe farby zarówno dla zdrowia jak i dla środowiska. Podczas pracy do atmosfery nie uwalniają się szkodliwe opary. Sam proces proszkowania przemysłowego jest bardzo prosty. Polega on na pokryciu malowanego przedmiotu farbą w proszku. Malowany element trafia do pieca gdzie w temperaturze od 140 do 200 stopni C farba ulega polimeryzacji i stwardnieniu tworząc wytrzymałą powłokę.

Największą zaletą malowania proszkowego jest estetyka. Pomaga ona zakryć niedoskonałości powierzchni. A więc nie tylko zabezpiecza elementy ale potrafi je dekorować. Można tą metoda poddawać stare przedmioty renowacji. Nie zależnie od tego czy są one z aluminium, stali, żeliwa, mosiądzu czy innych materiałów. Stosując określone rodzaje farb możemy uzyskać efekt matu, połysku, satyny, pół matu. Paleta kolorów oferowana przez dystrybutorów jest bardzo rozbudowana i zdecydowanie jest w czym wybierać.