Rekomendowane wyposażenie siłowni

Wiele siłowni, nawet tych które znajdowały się w wysokiej klasy hotelach czy obiektach sportowych, często nie posiadało sprzętu zbyt wysokiej klasy. Właściciele bowiem kierowali się głównie ceną, nieszczególnie zwracając uwagę na opinie użytkowników, często będących samemu profesjonalnymi sportowcami i kulturystami. W siłowniach w których pracowali tacy sportowcy, lub których byli właścicielami, można było natomiast wypróbować urządzenia które trudno było spotkać gdziekolwiek indziej.

Najbardziej polecane wyposażenie do nowoczesnej siłowni

profesjonalny sprzęt na siłownięNiewiele osób zdawało sobie sprawę, iż dobre wyważenie drążka hantli mogło ogromnie ułatwić wszelkie ćwiczenia, i znacznie polepszyć ich efekt. Standardowe drążki nie były wyważane w ogólne, choć nie przeszkadzało to w rekreacyjnym treningu. Profesjonalne, nowoczesne sprzęty do ćwiczeń fizycznych posiadały takowe wyważenie, i było ono od razu zauważalne już po pierwszych ćwiczeniach z tego typu hantlami i sztangami. Żadna siłownia nie mogła się obyć również bez wielozadaniowych urządzeń treningowych, zwanych potocznie atlasami. Były to urządzenia umożliwiające szereg ćwiczeń, zarówno siłowych jak i wytrzymałościowych, więc były uważane za najlepszy i najbardziej profesjonalny sprzęt na siłownię, którego żaden obiekt nie mógł pominąć. W tym przypadku różnica pomiędzy sprzętem profesjonalnym i amatorskim była również bardzo zauważalna, głównie pod kątem komfortu treningu oraz możliwości, jakie owe urządzenia dawały. Profesjonalne atlasy były więc nie tylko funkcjonalne, ale również zdecydowanie wygodne. Oparcia, poduszki i manetki w urządzeniach profesjonalnych były zwykle wykonywane z materiałów termoaktywnych, oraz dodatkowo zabezpieczane wewnętrzną warstwą antybakteryjnego środka, zapobiegającemu gromadzeniu się grzybów pod warstwą materiału. Należały do przyjemnych w dotyku, i w przeciwieństwie do standardowych, gumowych okładzin nie męczyły dłoni czy nóg, często widocznie wydłużając czas ćwiczeń.

Modele zaawansowane mogły być również konfigurowane w bardzo szerokim stopniu, dzięki czemu ćwiczący miał możliwość dopasowania wszystkich parametrów urządzenia do własnego trybu treningu. Wyprzedzały na tym polu konwencjonalne atlasy niemal pod każdym względem, co doceniali zwłaszcza zaawansowani sportowcy i kulturyści. Wysokiej klasy sprzęt treningowy był również trwalszy i odporniejszy niż tanie wyposażenie, które miało tendencję do niszczenia i należało do dość podatnych na korozję, dlatego też wiele siłowni preferowało zakup kilku profesjonalnych urządzeń, zamiast większej ilości tanich odpowiedników.