Rodzaje poduszek na płaską główkę u niemowląt

Syndrom płaskiej główki u niemowlaka to schorzenie, które objawia się zniekształceniem bądź zdeformowanym kształtem głowy u malucha. Spowodowane jest to tym, iż kości czaszki u noworodka są miękkie, a szwy czaszkowe elastyczne. W efekcie tego główka malucha jest narażona na odkształcenia, które potocznie nazywane są syndromem płaskiej główki. Zdeformowanie kształtu głowy może pojawiać się na skutek leżenia na twardym materacu, uciskiem tej części głowy, na której leży dziecko. 

Duża skuteczność niemowlęcych poduszek na płaską główkę

płaska główka u niemowlaka poduszkaMaluchy większą część czasu spędzają leżąc, co powoduje odkształcenia, a problem płaskiej główki można skutecznie skorygować za pomocą odpowiednich produktów. Brachycefalia to deformacja, która objawia się spłaszczenie główki z tyłu. Z kolei zniekształcenia, które pojawiają się na jednym boku to plagiocefalia ułożeniowa. Do spłaszczenia główki dochodzi zazwyczaj w pierwszych miesiącach życia, przyczyną deformacji jest częste układanie niemowlęcia w tej samej pozycji, a także zbyt długie przytrzymywanie malucha w foteliku samochodowym. Inną przyczyną może być skrócenie mięśni szyi z jednej strony. Konieczna jest wizyta u pediatry w przypadku, kiedy zauważymy, iż pojawia się płaska główka u niemowlaka Poduszka okazuje się w takich sytuacjach bardzo pomocna. Ważne jest, wybierać produkty pochodzące ze sprawdzonego źródła, które posiadają odpowiednie certyfikaty i wyprodukowane są z bezpiecznych materiałów. Specjalistyczne poduszki zapobiegają deformacji, a także skutecznie radzą sobie w sytuacji, kiedy główka dziecka ulega spłaszczeniu. Warto ją używać już w pierwszych miesiącach życia, gdyż wówczas główka jest szczególnie podatna na zniekształcenia. Szybka reakcja na tego typu nieprawidłowości jest stanie skutecznie pozbyć się problemu. Warto zadbać o to, by maluch często bawił się na brzuchu, pozycja ta jest bardzo zdrowa, sprzyja odpowiedniemu rozwojowi, a jednocześnie odciąża tył głowy. Wzmacniania mięśnie pleców, ramion oraz szyi.

Jeśli zdecydujemy się na stosowanie poduszek, warto wybrać te, które wykonane są z elastycznych materiałów, gdyż wówczas zapewniają one prawidłowe kształtowanie czaszki, a jednocześnie minimalizują nacisk na delikatne kości główki. Poduszki powinny mieć ergonomiczny kształt, wiele modeli pasuje do fotelików i nosidełek, co sprawia, że można wziąć je ze sobą w podróż. Poduszka taka skutecznie zapobiega zniekształceniom, a także doskonale koryguje te już istniejące. W tego typu produktach zazwyczaj wypełnienie jest antyalergiczne, modele dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu można dobrać je do wieku malucha.