Sposób na bogate plony kukurydzy

 

Kukurydza jest roślina o wszechstronnym zastosowaniu, z roku na rok rośnie popularność tego zboża. Oprócz żywności dla ludzi, wykorzystuje się ją tez na żywność dla zwierząt. Gwarancją dużych plonów jest nie tylko dobór jej właściwej odmiany, ale również odpowiednie nawożenie.  Najważniejsze jest dobranie kilku czynników przed zasadzeniem właściwej odmiany.

Na co zwrócić uwagę przy sadzeniu kukurydzy?

nawozy do kukurydzyPrzede wszystkim bardzo istotna jest gleba. Kukurydza lubi glebę o ph pomiędzy 6 a 7. tylko w takiej glebie ma ona najlepsze warunki do wzrostu. W takiej glebie przyjmuje ona efektywnie również składniki pokarmowe. Gleba nie może tez być zbytnio kwaśna, bo kukurydza nie da rady pobrać odpowiedniej ilości pokarmu dla siebie, a nawet gdybyśmy ją podlewali hektolitrami nawozu. Tak więc sprawdzać glebę powinno się zawsze przed siewem, odpowiednim urządzeniem. kukurydza uwielbia potas i fosfor, jak większość roślin. Potas kontroluje gospodarkę wodna i azotową kukurydzy, a co za tym idzie potas ma ogromny wpływ na rozwój plonów i liści. Fosfor z kolei w początkowych fazach wzrostu rośliny jest odpowiedzialny za jej prawidłowy i szybki wzrost. Niedobory tych dwóch składników maja istotne znaczenie w zaziarnianiu kolb, oraz ilości plonów. Kolejnym bardzo istotnym składnikiem dla kukurydzy jest azot, który jest mocnym czynnikiem plonotwórczym. Mówi się, że kukurydza na 1 tonę ziarna potrzebuje nawet do 32 kilogramów azotu. Przy nawożeniu azotem istotne jest sprawdzanie co jakiś czas ph gleby oraz ważne jest, aby gleba była bogata w fosfor i potas, dlatego tak istotne są nawozy do kukurydzy z minerałami. Co ciekawe magnez i siarka również jest potrzebna do wzrostu kukurydzy, konkretne odżywienie roślin magnezem i siarka dobrze wpłynie na przyswajalność azotu. Tak więc, pomimo małej potrzeby pobierania przez kukurydze magnezu i siarki, warto nawozić glebę. Przy glebach mniej zasobnych, warto nawozić więcej, zaś przy glebach bardziej zasobnych mniej,rzecz jasna. Kolejnym ważnym mikroelementem jest cynk, podaje się go doglebowo albo pryska się liście rośliny. Druga metoda jest jednak bardziej efektywna.

Kukurydza jest rośliną, która najlepiej wykorzystuje pożywienie  z nawozów, dlatego, gdy dysponujemy obornikiem i gnojówką, warto w pierwszej kolejności je wykorzystać do nawożenia kukurydzy, gdyż są one bogate w fosfor, potas. Prawidłowe nawożenie kukurydzy cynkiem, magnezem, potasem, fosforem i azotem sprawia, że  jest ona bardziej odporna na stres termiczny, niedobory wody i poprawia skład aminokwasowy białek.