Sprzedaż prowadzona w automatach vendingowych

Wiele lat temu w Stanach Zjednoczonych wprowadzono pierwszy automat do sprzedaży samoobsługowej. Była to niebywała rewolucja w sprzedaży, ponieważ do tej pory, zawsze konieczny był sprzedawca, a te maszyny skutecznie wykluczyły ten element. To głównie dzięki braku konieczności zatrudniania osoby do prowadzenia obsługi klientów, vending jest najtańszą alternatywą dla tradycyjnej formy handlu.

Co jest sprzedawane w zewnętrznych automatach vendingowych?

zewnętrzne automaty vendingowe - sprzedażW Polsce pierwsze automaty vendingowe pojawiły już na początku dwudziestego wieku, ale były mało popularne. Najczęściej można je było spotkać w placówkach oświatowych, na wyższych uczelniach czy w niektórych urzędach państwowych. W dzisiejszych czasach zewnętrzne automaty vendingowe – sprzedaż prowadzą niemalże w każdym miejscu. Można je spotkać na stacjach benzynowych, dworcach kolejowych i autobusowych, w zakładach pracy czy na terenie apteki. Są to urządzenia, które posiadają specjalnie opatentowany system, pozwalający na samodzielne wybieranie towaru, dokonywanie zakupu i odbiór produktów. Zewnętrzne od wewnętrznych automatów różnią się głównie formą i ilością zabezpieczeń, ponieważ maszyna stojąca poza budynkiem jest narażona na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych czy ataki wandali. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, automaty są monitorowane przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Taka maszyna jest prawdziwą twierdzą, w której mogą być sprzedawane słodkie i słone przekąski, zimne i gorące napoje, lody czy nawet lekarstwa wydawane bez recepty. Dodatkowo mają one formę modułową, czyli można je ze sobą łączyć w celu stworzenia optymalnej powierzchni sprzedażowej.  Największą zaletą vendingu jest brak konieczności zatrudniania sprzedawcy oraz możliwość prowadzenia sprzedaży przez dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Choć nie kupimy w automatach świeżego chleba, kiełbasy czy hamburgera, ale dostaniemy inne produkty, które zaspokoją nasz głód i ugaszą pragnienie. Z każdym rokiem coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie ich w swojej firmie.

Dzięki automatom vendingowym można poszerzyć sprzedaż o nowy kanał lub zbudować całkiem nową markę opartą na sprzedaży vendingowej. Jest to branża, która bardzo szybko się rozwija i potrafi reagować na zmieniającą się sytuację na rynku. Jeszcze jakiś czas temu na rynku można było zaobserwować automaty oferujące świeże mleko czy sok wyciskany bezpośrednio przed zakupem, a dzisiaj można spotkać maszyny z jednorazowymi maseczkami.