Szybka rekrutacja pracowników

 

Z powodzeniem mogę powiedzieć, że od paru dobrych miesięcy zajmowałem się przede wszystkim szeroko pojętą rekrutacja pracowników chociaż wiedziałem, że nie należało to do moich podstawowych obowiązków. W naszej firmie panowała jednak zasada, że jak faktycznie jest trochę więcej wolnego czasu to każdy robi coś do nie należy do niego po to, aby firmę wspomóc.

Jak rekrutować pracowników?

rekrutacja pracowników ze Wschodu w PolsceTak też zostałem przez ten tydzień obłożony potrzebą poszukiwania odpowiednich pracowników na różne stanowiska, czyli tak naprawdę zajmowałem się HR. Wszystkie oferowane miejsca pracy, które posiadaliśmy były przeznaczone dla osób z doświadczeniem, ale jak zdarzył się jakiś pracownik zza granicy to jak najbardziej mieliśmy już podstawę do rozmowy. Jest to bowiem bardzo solidna siła robocza, która bardzo mocno rozgościła się na rynku polskim i faktycznie widać, że im się to podoba i szukają teraz coraz więcej możliwości na to, aby móc się tutaj rozwijać. Podsumowując to wszystko oczywiście nie chcę nikogo urazić, ale ze swojego doświadczenia faktycznie widzę, że pracownicy z zagranicy są o wiele tańsi i nie mają aż takim wymagań jak Polacy. Rekrutacja pracowników ze Wschodu w Polsce wygląda praktycznie tak samo jak rekrutacja pracowników polskiej narodowości. Mogę więc na pewno powiedzieć, że jeśli wasza firma potrzebuje pracowników i na przykład działa w branży produkcyjnej to jak najbardziej możecie zgłosić się praktycznie do dowolnej agencji pracy, a tam wam dobiorę osoby posiadające naprawdę odpowiednie kwalifikacje. Kwalifikacje to jednak nie wszystko. Ja widziałem po niektórych pracownikach ze Wschodu, którzy się do nas zgłaszali, że nie mieli dużego doświadczenia, ale faktycznie mieli ogromną chęć pracy i nauczenia się niemal wszystkiego, co było potrzebne na danym stanowisku. Tym samym mogę wam powiedzieć, że dobrze czułem się na tym stanowisku i może faktycznie zatrudnię się tutaj na stałe. Wiedziałem, żę rekrutacja pracowników ze Wschodu w Polsce musi być także odpowiednia pod kątem formalności. Trudno powiedzieć, czy wystarczy parę dokumentów – tak naprawdę zależy to od pracownika i od tego, czy ma obywatelstwo, zakwaterowanie i tak dalej.

Z powodzeniem mogę powiedzieć, że paru pracowników udało mi się zatrudnić w miejsca, które początkowo były przeznaczone jedynie dla Polaków, co uważam za naprawdę bardzo duży sukces. Teraz wiem, że rynek pracy faktycznie jest bardzo elastyczny i rekrutacja pracowników ze Wschodu nie jest raczej problematyczne i niczym się nie różni od rekrutacji w kraju.