Utylizacja bezużytecznych samochodów

 

Czasami likwidacja pojazdu to jedyny sposób żeby rozwiązać problem rdzewiejącego auta na naszym podwórku czy pod blokiem. Często też jest to sprawa do załatwienia odkładana na potem. Zwłaszcza jeśli nie mieszkamy w mieście gdzie znajduje się auto złom lub gdy zwyczajnie nie mamy na to czasu. Czasami auto ulega wypadkowi i jego kasacja okazuje się być już jednym możliwym rozwiązaniem. Co powinniśmy wiedzieć i jakie warunki spełnić oddając auto do złomowania? O tym kilka słów poniżej.

Co warto wiedzieć o kasacji samochodów?

Kasacja SamochodówW chwili obecnej mamy 2 sposoby pozbycia się auta. Może to być sprzedaż lub kasacja samochodów. Jeśli auto nie jest już zdatne do dalszego użytkowania, nie nadaje się na sprzedaż z powodu poważnego uszkodzenia lub fatalnego stanu technicznego w pierwszej kolejności należy je oddać do stacji demontażu lub punktu zbierania. Da kasacji możemy oddać każde auto które posiada nr VIN a także jego masa stanowi 90% wagi wskazanej w dowodzie pojazdu. Samochód powinien posiadać wszystkie ważne elementy takie jak nadwozie, skrzynia biegów, silnik, koła. Jeśli kryteria wagowe nie są spełnione stacja demontażu może domagać się dopłaty w wysokości od 1 do 10 zł za każdy „brakujący” kilogram. Niektóre firmy dysponują cennikiem za brakujące poszczególne części. Jeśli oddamy auto z kompletnym wyposażeniem możemy liczyć na kilkaset złotych lub darmowy transport na miejsce utylizacji. Możemy też przed kasacją wymontować niektóre sprawne elementy. Do najcenniejszych należą elementy wyposażenia wnętrza i akcesoria. Chodzi przede wszystkim o te detale, które nie mają tańszych zamienników. Należą do nich listewki czy układy elektroniczne. Wówczas uda nam się uzyskać wyższą kwotę niż oddając kompletne auto do zezłomowania. Jeśli jednak dokonujemy samodzielnego demontażu powinniśmy robić to na terenie prywatnej posesji czy w garażu ponieważ rozbieranie samochodu na ulicy może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Oddają auto do utylizacji sprawdźmy firmę, którą wybraliśmy. Dokona ona recyklingu zgodnie z obowiązującymi przepisami a ponadto otrzymamy od niej zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu i tym samym będziemy mogli go wyrejestrować w Wydziale Komunikacji. Mamy na to 30 dni.

Oddając auto do kasacji pozbywamy się także kosztów utrzymania samochodu. O jego zezłomowaniu i wyrejestrowaniu należy taką informację zgłosić do naszego ubezpieczyciela. Dzięki temu zostanie rozwiązana umowa na OC, które jest w Polsce obowiązkowym ubezpieczeniem nie zalezie od tego, czy auto jest nowe i wyszło prosto z salonu czy od kilku lat rdzewieje i rozpada się na naszym podwórku.