Wariograf i badanie przy jego pomocy

Bardzo często wariograf kojarzony jest większości osób z amerykańskimi filmami. Wynika to z tego, że właśnie na tego rodzaju filmach możemy obejrzeć sceny, w których przesłuchiwana osoba bierze udział w badaniu przy wykorzystaniu tego urządzenia. Na tej podstawie orzekana jest jej wina lub niewinność. Po części takie zastosowanie wariografu jest zgodne ze stanem faktycznym. Urządzenie to istotnie służy do badania prawdomówności osoby, która poddaje się takiemu testowi.

Jak przebiega badanie przy użyciu wariografu?

wariograf do badania prawdomównościW Polsce badanie wariografem jest również wykorzystywane w toku procesów sądowych, czy przesłuchań policyjnych. Jednakże bardzo często odbywa się ono sporadycznie. Organy ścigania nie sięgają po to rozwiązanie zbyt często. Ponadto warto jest tutaj zaznaczyć, że przeprowadzenie tego badania przez organy sądowe, czy policyjne może odbyć się jedynie za zgodą osoby, która ma być poddawana tego rodzaju badaniom. Z tego też powodu bardzo często badania tego typu nie są przeprowadzane w ogóle. Badanie opiera się na odczycie impulsów nerwowych, jakie wytwarza ludzki organizm w momencie, gdy mówimy prawdę oraz wtedy, gdy kłamiemy. Badania naukowe wykazały, że oba rodzaje impulsów i reakcji organizmu znacząco się między sobą różnią. Z tego też powodu wykorzystuje się wariograf do badania prawdomówności. Obecnie jest to metoda, która daje niemal stuprocentową pewność zdobycia prawdziwych informacji w toku przeprowadzania badania. Pozwala to zdecydowanie skrócić wiele elementów przesłuchań policyjnych, które w toku normalnych czynności potrafią trwać nawet kilka tygodni. To samo w zasadzie tyczy się procesów sądowych. Przeprowadzenie badania wariografem jest bardzo mocnym środkiem dowodowym, który jest niemal nie do podważenia na każdym etapie procesu. Z tego też powodu wiele osób, które biorą udział w procesach sądowych, jeżeli pragnie udowodnić dany fakt decyduje się na wykorzystanie badania przy pomocy wykrywacza kłamstw. Metoda ta jest oczywiście dostępna dla osób postronnych.

W pierwszej kolejności należy zapisać się na takie badanie. następnie musimy przedstawić zespołowi, który będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie takiego badania jakie konkretne fakty chcemy wykazać. Na tej podstawie przygotowywane są odpowiednie zestawy pytań. Co bardzo ważne te pytania mają charakter zamknięty. Oznacza to, że możemy na nie odpowiedzieć jedynie poprzez tak lub nie. Inne możliwości nie są brane pod uwagę. Rzecz jasna możemy czegoś nie pamiętać, wtedy zadawane jest inne pytanie.