Warszawskie rośliny są nawadniane poprzez specjalny system

 

Stolica naszego kraju jest miastem, w którym zieleń jest bardzo ważna. Dzięki niej temperatura w lecie jest o wiele niższa, ponieważ roślinność przejmuje ją z nagrzanego asfaltu oraz budynków. Jednak o tą roślinność trzeba dbać. Osoby, które zajmują się rozplanowaniem przestrzennym w Warszawie stosują systemy, które pozwalają na utrzymanie drzew i krzewów w dobrej kondycji przez cały, gorący okres letni. Takie systemy powinny być wprowadzone nie tylko w stolicy Polski, lecz w każdym mieście, gdzie dba się o zieleń.

Dbanie o zieleń poprzez systemy nawadniające

systemy nawadniania warszawaSystemy nawadniające w Warszawie są bardzo ciekawie skonstruowane. Ich mechanizm podpięty jest do miejskich wodociągów, przez co podlewanie jest bezproblemowe. Biorąc pod uwagę systemy nawadniania Warszawa bardzo dobrze rozplanowała, gdzie powinno znaleźć się najwięcej wody. Najwięcej wody trafia do parków oraz miejsc, gdzie rosną kwiaty. Są to między innymi wysepki drogowe oraz ronda. Mimo, iż znana w całej Polsce palma jest sztuczna, roślinność wokół niej otrzymuje wystarczającą dawkę wody. System jest bardzo wydajny. Dzięki temu pracownicy, którzy utrzymują porządek w mieście skupieni sa na innych zadaniach. Ma to przynieść wiele pozytywnych skutków. Wiele miast wzoruje się na Warszawie. Cały system nie jest sterowany przez zegary sterujące. Jego częścią zajmuje się centrala. Jej pracownicy biorą pod uwagę temperaturę, jaka aktualnie panuje na zewnątrz oraz wilgotność powietrza. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ jeśli w najbliższym czasie prognozowane są opady deszczu, miejska roślinność nie musi oczekiwać na wodę z wodociągów. Z czego składa się warszawski system nawadniania? Zastosowano w nim około dwóch tysięcy spryskiwaczy automatycznych, a także sześćdziesiąt kilometrów węży ogrodowych, które są na stale wkopane w ziemię. Co sto metrów umieszczony jest niewielki czujnik, który bada przepustowość wody. Jego zadaniem jest wychwycenie ewentualnej usterki. Jeśli wąż będzie przerwany, woda zostanie wstrzymana, a pracownicy wymienią zużyty element.

Dobrze nawodnione rośliny przy sprzyjających warunkach mogą cieszyć około nawet do drugiej połowy października. Temperatura w mieście jest zawsze nieco wyższa, dlatego można uzyskać taki efekt. Poza tym są bardzo pożyteczne dla miasta. Szacuje się, że gdyby miasto całkowicie zostało pozbawione roślinności, jego temperatura wzrosłaby o piętnaście stopni Celsjusza. Im więcej roślin, tym poruszanie się po mieście w lipcowe popołudnie jest przyjemniejsze.