Zalety filamentu HIPS

W ostatnich latach zmieniło się podejście do druku 3D, który przestał być już uważany jako nieprzydatna ciekawostka. Obecnie te typ wydruku pełni bardzo ważna rolę między innymi w branży medycznej, stomatologicznej, czy tez samochodowej, gdyż jest doskonałą alternatywą dla produkcji na standardowych maszynach produkcyjnych. Jedna drukarka 3D jest bowiem w stanie zastąpić kilka różnych maszyn i robotów przemysłowych.

Zastosowanie filamentu HIPS

filament hipsWydruki 3D zaczynają pełnić coraz bardziej istotną role, w wielu różnego typu zastosowaniach. Jest to możliwe dzięki wynalezieniu nowych rodzajów filamentów, czyli materiałów do wydruku cechujących się różnymi właściwościami. Dzięki temu materiał do wydruku może być dostosowany do planowego zastosowania wydruku. Ciekawym i stosunkowo nowym filamentem jest filament HIPS. Jego cechy charakterystyczne to fakt, że stworzone z niego wydruki cechują się bardzo ciekawą, matową fakturą i lekkością. Dzięki temu jest od używany zarówno jako materiał podstawowy wydruku, ale również jako podpora i uzupełnienie dla innego rodzaju filamentów. Tworzone z filamentu Hips wydruki bardzo łatwo rozpoznać po charakterystycznej, matowej, przyjemnej w dotyku fakturze. Dzięki temu, wydruki z filamentów Hips nadają się również do malowania, gdyż doskonale wiążą się z farbą, można je również bez problemu szlifować. Pozwala na to natychmiastowe użycie wydruków powstałych z filamentu Hips, gdyż nie wymagają one dodatkowej obróbki w  przeciwieństwie do innych materiałów do wydruku. Te pozytywne właściwości filamentu Hips sprawiają, że jest on jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów podporowych, czyli takich filamentów, które dodaje się do innych aby nadać im pewne wymagane cechy. Wydruk z domieszka filamentu Hips może wymagać jednak dodatkowej obróbki, aby dwa filamenty dobrze się ze sobą związały. Najczęściej utworzony wydruk umieszcza się w roztworze d-limonenu. Jeżeli chodzi o używanie filamentu Hips jako materiału podstawowego, to tworzy się z niego na przykład stroje, kaski, maski, ozdoby i lekkie lampy. Wykonane z niego bowiem elementy cechują się dużą lekkością i delikatnymi krawędziami bez ostrych zakończeń. Zalety filamentu Hips sprawiają  że jest on coraz powszechniej używany w różnych zastosowaniach.

Druk w technologii 3D z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Obecnie jest używany zarówno w zastosowaniach profesjonalnych, jak i hobbystycznych. Wpływa również na to fakt opracowywania coraz to nowych materiałów do wydruku, tak zwanych filamentów.